Ռուսները համացանցում կեղծիք են տարածել, թե իբր Թուրքիայում Ուկրաինայի հետ բանակցությունները սկսելու ժամ է նախատեսված եղել։ Սակայն այս տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Այս մասին հայտնում է Ուկրաինայի ապատեղեկատվության հակազդման կենտրոնի ղեկավար Անդրեյ Կովալենկոն։
Մայիսի 15-ի առավոտյան ռուսական որոշ լրատվամիջոցներ գրեցին, թե իբր Ուկրաինայի և ՌԴ-ի բանակցությունները Ստամբուլում կսկսվեն ժամը 10:00-ին։ Նա, սակայն, նշում է, որ դա ֆեյք է, և նման ժամ նախատեսված չի եղել։
«Ռուսները լրատվամիջոցներում ստեր են տարածում Մոսկվայի ժամանակով առավոտյան ժամը 10-ին «Թուրքիայում բանակցությունների մեկնարկի» մասին։ Դա չի համապատասխանում իրականությանը։ Նման ժամ նախատեսված չէր», – նշել է Կովալենկոն։
Նա չի բացառել, որ ռուսները ցանկանում են շահարկել բանակցությունների թեման, քանի որ ռուս քարոզիչները նարատիվ են տարածում, թե իբր բանակցությունները պետք են բոլորին, բացի Ուկրաինայից։
Նշենք, որ կրեմլամետ ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ ռուսական պատվիրակությունը մայիսի 15-ի առավոտյան ժամանել է Ստամբուլ։

There is no agreement on the time of the negotiations in Istanbul
The Russians have spread a fake on the Internet that a time has been set for the start of negotiations with Ukraine in Turkey. However, this information is not accurate.
The head of the Ukrainian Center reported this for Countering Disinformation Andrey Kovalenko.
On the morning of May 15, some Russian media outlets wrote that the negotiations between Ukraine and Russia would allegedly begin in Istanbul at 10:00. However, he notes that this is a fake, and such a time was not scheduled.
"The Russians are spreading lies in the media about the "start of negotiations in Turkey" at 10:00 Moscow time. This is not true. Such a time was not scheduled," Kovalenko noted.
He did not rule out that the Russians wanted to speculate on the topic of the negotiations since Russian propagandists spread a narrative that everyone needed the negotiations except Ukraine.
It should be noted that pro-Kremlin media outlets reported that the Russian delegation arrived in Istanbul on the morning of May 15.