ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չեն մասնակցի այսօր Մոսկվայի և Կիևի միջև նախատեսված առաջին ուղիղ բանակցություններին։ Փոխարենը, Կրեմլը բանակցություններին կուղարկի փորձառու տեխնոկրատների կազմած պատվիրակություն։
Պուտինը կիրակի օրը հանդես էր եկել նախաձեռնությամբ՝ առաջարկելով հինգշաբթի օրը Ստամբուլում անցկացնել Ուկրաինայի հետ ուղիղ բանակցություններ՝ «առանց որևէ նախապայմանի»։ Չորեքշաբթի ուշ երեկոյան Կրեմլը հրապարակեց պատվիրակության կազմը, որի մեջ ընդգրկված են նախագահի խորհրդական Վլադիմիր Մեդինսկին և պաշտպանության փոխնախարար Ալեքսանդր Ֆոմինը։ Սակայն Պուտինի անունը բացակայում էր այդ ցուցակից։
Կրեմլի հայտարարությունից հետո ամերիկյան մի պաշտոնյա հայտնել է, որ Թրամփը, որը գտնվում է Մերձավոր Արևելքի երեք երկրներով շրջագայության մեջ, չի մասնակցի բանակցություններին։ Ավելի վաղ Թրամփը նշել էր, որ քննարկում է մասնակցության հնարավորությունը։
Թեև Պուտինը երբևէ չէր հաստատել իր մասնակցությունը, ինչպես նրա, այնպես էլ Թրամփի բացակայությունը նվազեցնում է Ուկրաինայում 2022 թվականի փետրվարին սկսված պատերազմի կարգավորման ուղղությամբ հնարավոր առաջընթացի սպասումները․ գրում է Reuters-ը։

Trump will not travel to Istanbul either
US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin will not attend today's first direct talks between Moscow and Kyiv. Instead, the Kremlin will send a delegation of experienced technocrats to the negotiations.
Putin took the initiative on Sunday, proposing to hold direct talks with Ukraine in Istanbul on Thursday "without any preconditions." The Kremlin released the delegation's composition late Wednesday, including presidential adviser Vladimir Medinsky and Deputy Defense Minister Alexander Fomin. However, Putin's name was missing from the list.
After the Kremlin's announcement, a US official said that Trump, on a three-nation tour of the Middle East, would not attend the talks. Trump had previously said that he was considering attending.
Although Putin has never confirmed his participation, the absence of both him and Trump has dampened expectations of any progress toward resolving the war in Ukraine that began in February 2022. Reuters writes.