«Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են միանալ Աբրահամի համաձայնագրերին». Ուիթքոֆ
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը Breitbart News-ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ևս կարող են միանալ Աբրահամի խաղաղության համաձայնագրերին*։
Ըստ Ուիթքոֆի՝ երկրների միջև հակամարտությունների կարգավորմանը շատ մոտ են։
«Ես կանխատեսում եմ, որ շուտով կտեսնենք Լիբանանում և, նույնիսկ, Սիրիայում իրավիճակի կարգավորում։ Նրանց կողմից դրական արձագանք է եղել։ Դա կարող է տեղի ունենալ նաև Լիբիայի հետ։ Խոսքը Աբրահամի խաղաղության համաձայնագրերին երկրների միանալու մասին է։ Դա կարող է տեղի ունենալ Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ, որտեղ, կարծում ենք, շատ մոտ ենք այդ երկրներում հակամարտությունների վերջնական կարգավորմանը։
Կարծում եմ՝ երկուսն էլ կարող են միանալ Աբրահամի համաձայնագրերին: Այնպես որ, սա հսկայական նախաձեռնություն է նախագահի կողմից։ Նա հավատում է դրան: Այն նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը»,- ասել է նա։
* «Աբրահամյան համաձայնագրեր» (անգլ.՝ Abraham Accords) անվանումն է դիվանագիտական փաստաթղթերի, որոնց միջոցով Իսրայելը 2020 թվականին հաստատեց դիվանագիտական հարաբերություններ մի շարք արաբական երկրների հետ՝ հատկապես Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Բահրեյնի, հետագայում՝ Սուդանի և Մարոկկոյի հետ։ Այն կնքվել է Դոնալդ Թրամփի նախագահության առաջին ժամկետում։ Դրանով կողմերը հաստատում են դիվանագիտական հարաբերություններ, ընդունում են միմյանց ինքնիշխանությունը, համաձայնում են տնտեսական, տեխնոլոգիական, գիտական և մշակութային համագործակցության զարգացման։ «Աբրահամյան» անունն ընտրվել է ի նշան այն բանի, որ եռակողմ համաձայնագիրը միավորում է աբրահամյան կրոնների՝ հրեության, քրիստոնեության և իսլամի հետևորդներին։

«Армения и Азербайджан могут присоединиться к соглашениям Авраама». Уиткофф
Специальный посланник президента США Стив Уиткофф в интервью Breitbart News заявил, что Армения и Азербайджан также могут присоединиться к мирным соглашениям Авраама*.
По словам Уиткоффа, урегулирование конфликтов между странами близко к завершению.
«Я прогнозирую, что скоро мы увидим урегулирование ситуации в Ливане и даже в Сирии. От них поступил положительный отклик. Это может произойти и с Ливией. Речь идет о присоединении стран к мирным соглашениям Авраама. Это может произойти с Азербайджаном и Арменией, где, как мы считаем, мы очень близки к окончательному урегулированию конфликтов в этих странах.
Я думаю, что обе страны могут присоединиться к соглашениям Авраама. Так что это огромная инициатива со стороны президента. Он верит в нее. Она способствует миру и стабильности в регионе», — сказал он.
«Соглашения Авраама» (англ. Abraham Accords) — название дипломатических документов, посредством которых Израиль в 2020 году установил дипломатические отношения с рядом арабских стран, в частности с Объединенными Арабскими Эмиратами, Бахрейном, а позже с Суданом и Марокко. Они были заключены во время первого президентского срока Дональда Трампа. Соглашения подтверждают дипломатические отношения, признание суверенитета сторон, а также развитие экономического, технологического, научного и культурного сотрудничества. Название «Авраама» выбрано в знак того, что трехстороннее соглашение объединяет последователей авраамических религий — иудаизма, христианства и ислама.