«Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են միանալ Աբրահամի համաձայնագրերին». Ուիթքոֆ
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը Breitbart News-ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ևս կարող են միանալ Աբրահամի խաղաղության համաձայնագրերին*։
Ըստ Ուիթքոֆի՝ երկրների միջև հակամարտությունների կարգավորմանը շատ մոտ են։
«Ես կանխատեսում եմ, որ շուտով կտեսնենք Լիբանանում և, նույնիսկ, Սիրիայում իրավիճակի կարգավորում։ Նրանց կողմից դրական արձագանք է եղել։ Դա կարող է տեղի ունենալ նաև Լիբիայի հետ։ Խոսքը Աբրահամի խաղաղության համաձայնագրերին երկրների միանալու մասին է։ Դա կարող է տեղի ունենալ Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ, որտեղ, կարծում ենք, շատ մոտ ենք այդ երկրներում հակամարտությունների վերջնական կարգավորմանը։
Կարծում եմ՝ երկուսն էլ կարող են միանալ Աբրահամի համաձայնագրերին: Այնպես որ, սա հսկայական նախաձեռնություն է նախագահի կողմից։ Նա հավատում է դրան: Այն նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը»,- ասել է նա։
* «Աբրահամյան համաձայնագրեր» (անգլ.՝ Abraham Accords) անվանումն է դիվանագիտական փաստաթղթերի, որոնց միջոցով Իսրայելը 2020 թվականին հաստատեց դիվանագիտական հարաբերություններ մի շարք արաբական երկրների հետ՝ հատկապես Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Բահրեյնի, հետագայում՝ Սուդանի և Մարոկկոյի հետ։ Այն կնքվել է Դոնալդ Թրամփի նախագահության առաջին ժամկետում։ Դրանով կողմերը հաստատում են դիվանագիտական հարաբերություններ, ընդունում են միմյանց ինքնիշխանությունը, համաձայնում են տնտեսական, տեխնոլոգիական, գիտական և մշակութային համագործակցության զարգացման։ «Աբրահամյան» անունն ընտրվել է ի նշան այն բանի, որ եռակողմ համաձայնագիրը միավորում է աբրահամյան կրոնների՝ հրեության, քրիստոնեության և իսլամի հետևորդներին։

"Armenia and Azerbaijan can join the Abraham Accords." Witkoff
In an interview with Breitbart News, the US president's special envoy, Steve Witkoff, stated that Armenia and Azerbaijan could also join the Abraham Accords.
According to Witkoff, the countries are very close to resolving their conflicts.
"I predict we will soon see a settlement in Lebanon and Syria. They have given a positive response. It could also happen with Libya. It is about countries joining the Abraham Accords. It could happen with Azerbaijan and Armenia, where we are very close to the final resolution of the conflicts in those countries.
Both could join the Abraham Accords. "So this is a massive initiative by the president. He believes in it. It contributes to peace and stability in the region," he said.
* The Abraham Accords are the name of the diplomatic documents through which Israel established diplomatic relations with several Arab countries in 2020, notably the United Arab Emirates, Bahrain, Sudan, and Morocco. They were signed during the first term of Donald Trump's presidency. The parties establish diplomatic relations, recognize each other's sovereignty, and agree to develop economic, technological, scientific, and cultural cooperation. The name "Abrahamic" was chosen to signify that the tripartite agreement unites followers of the Abrahamic religions: Judaism, Christianity, and Islam.