Հայաստանի զենքի շուկայում Հնդկաստանը փոխարինում է Ռուսաստանին
Ռուսական «Ведомости»-ին գրում է, որ 2022–2023 թթ. Հայաստանը Հնդկաստանի հետ ստորագրել է ավելի քան 1,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ պաշտպանական պայմանագրեր։ Այդ ընթացքում ձեռք են բերվել Pinaka համազարկային կրակի համակարգեր, ATAGS հաուբիցներ, ZADS հակադրոնային համակարգեր, Akash-1S և Akash-NG ՀՕՊ համակարգեր, ինչպես նաև հակատանկային «Կոնկուրս» հրթիռային համալիրներ։
Ֆրանսիայի հետ 2023–2024 թթ. Հայաստանը կնքել է $250 միլիոն արժողությամբ պայմանագրեր՝ ներառյալ GroundMaster 200 ռադարներ, Mistral 3 դյուրակիր ՀՕՊ համալիրներ և Caesar ինքնագնաց հրետանային կայանքներ։
Ի տարբերություն այս ակտիվության, Ռուսաստանի հետ վերջին խոշոր ռազմական գործարքը ($400 մլն) ստորագրվել է դեռևս 2021-ին, սակայն չի իրականացվել ամբողջությամբ։ 2011–2020 թթ. Հայաստանին մատակարարվող զենքի 94%-ը եղել է ռուսական, մինչդեռ 2024-ին այդ ցուցանիշը նվազել է մինչև 10%։ ՌԴ-Ուկրաինա պատերազմի պատճառով մատակարարման խնդիրներն են դիտվում որպես հիմնական պատճառ։
Բացի այդ, ըստ IRI հարցման, 2023-ին ռուսական պետության ընկալումը Հայաստանում փոխվել է. այն համարվում է «քաղաքական սպառնալիք»՝ Ադրբեջանից և Թուրքիայից հետո 3-րդը։ ԵԱՏՄ-ի դերի նվազման ֆոնին Հայաստանը հունվարին ԱՄՆ-ի հետ կնքեց ռազմավարական համագործակցության խարտիա, իսկ փետրվարին սկսեց ԵՄ անդամակցության գործընթացը։
Չնայած արտաքին քաղաքական այս վերադասավորումներին, Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի գլխավոր առևտրային գործընկերը՝ 2024-ին կազմելով երկրի արտաքին առևտրի 41%-ը ($12,4 մլրդ)։ Տնտեսական աճը հիմնականում պայմանավորված է վերարտահանմամբ։ Գյումրիում տեղակայված ռուսական բազան, տեխնիկական սպասարկման կախվածությունն ու ՀԱՊԿ ստանդարտները դեռ պահպանում են Ռուսաստանի կապը հայկական բանակի հետ։
Փորձագետների խոսքով՝ Հայաստանը փորձում է նվազեցնել կախվածությունը Ռուսաստանից, սակայն չի պատրաստվում ամբողջությամբ խզել ռազմական համագործակցությունը։

The Russian newspaper Vedomosti reports that from 2022 to 2023, Armenia signed defense contracts with India worth more than $1.5 billion. During this period, Pinaka multiple-launch rocket systems, ATAGS howitzers, ZADS anti-drone systems, Akash-1S and Akash-NG air defense systems, and Konkurs anti-tank missile systems were purchased.
In 2023–2024, Armenia signed contracts worth $250 million with France, including GroundMaster 200 radars, Mistral 3 portable air defense systems, and Caesar self-propelled artillery installations.
In contrast to this activity, the last major military deal with Russia ($400 million) was signed in 2021 but has not been fully implemented. In 2011–2020, 94% of the weapons supplied to Armenia were Russian, while in 2024, this figure decreased to 10%. Supply problems due to the Russian-Ukrainian war are seen as the main reason.
In addition, according to the IRI survey, the perception of the Russian state in Armenia changed in 2023: it is considered a “political threat”—the third after Azerbaijan and Turkey. Against the background of the decline in the role of the EAEU, Armenia signed a charter of strategic cooperation with the United States in January and began the process of joining the EU in February.
Despite these foreign policy realignments, Russia remains Armenia’s leading trading partner, accounting for 41% of the country’s foreign trade in 2024 ($12.4 billion). Economic growth is mainly due to re-exports. The Russian base located in Gyumri, dependent on technical support and CSTO standards, still maintains Russia’s connection with the Armenian army.
According to experts, Armenia is trying to reduce its dependence on Russia but is not going to completely discontinue military cooperation.