«Հեյ, ընկեր Պուտին, գնա Ստամբուլ և, գրողը տանի, բանակցիր». Լուլու դա Սիլվա
Բրազիլիայի նախագահ Լուլա դա Սիլվան հայտարարել է, որ մտադիր է անձամբ համոզել Վլադիմիր Պուտինին՝ մասնակցել Ստամբուլում նախատեսված խաղաղության բանակցություններին: Նա Չինաստանից վերադառնալու ճանապարհին կանգ կառնի Մոսկվայում և կփորձի խոսել Պուտինի հետ։
«Ինձ համար դժվար չէ ասել՝ հեյ, ընկեր Պուտին, գնա Ստամբուլ և, գրողը տանի, բանակցիր»,- ասել է Բրազիլիայի նախագահը։
Բրազիլիայի նախագահը Պեկինում մասնակցել է ՉԺՀ նախագահ Սի Ցզինպինի հետ Լատինական Ամերիկայի երկրների ներկայացուցիչների հանդիպմանը: Համատեղ հռչակագրում Լուլան և Սին ընդգծել են, որ բանակցությունները Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու «միակ ճանապարհն» են:

"Hey, comrade Putin, go to Istanbul and, damn it, negotiate." Lula da Silva
Brazilian President Lula da Silva has announced that he intends to personally persuade Vladimir Putin to participate in the peace talks planned for Istanbul. He will stop in Moscow on his way back from China and try to talk to Putin.
“It’s not difficult for me to say, ‘Hey, comrade Putin, go to Istanbul and, damn it, negotiate,’” the Brazilian president said.
The Brazilian president participated in a meeting of representatives of Latin American countries with Chinese President Xi Jinping in Beijing. In a joint declaration, Lula and Xi emphasized that negotiations are the “only way” to end the war in Ukraine.