ԵՄ-ն Ուկրաինայից անմաքս ներմուծման քվոտաները կտրուկ կկրճատի
ԵՄ-ը պատրաստվում է հունիսի 6-ից Ուկրաինայից ներմուծման վրա ավելի բարձր մաքսատուրքեր սահմանել, հայտնում է Financial Times-ը։
Հրատարակության տվյալներով՝ Լեհաստանը կարևոր դեր է խաղացել այս որոշման կայացման գործում՝ ֆերմերների զանգվածային բողոքի ցույցերի ֆոնին ձգտելով պաշտպանել եվրոպական գյուղատնտեսական ոլորտը ուկրաինական արտադրանքի մրցակցությունից։
ԵՄ առաջարկը նախատեսում է եգիպտացորենի անմաքս քվոտաների կտրուկ կրճատում՝ 4,7 միլիոն տոննայից մինչև 650 հազար, թռչնամսի՝ 57,1 հազարից մինչև 40 հազար, իսկ շաքարի՝ 109 հազարից մինչև 40,7 հազար տոննա։
Նախկինում ԵՄ-ի և Ուկրաինայի միջև կնքվել էր ազատ առևտրի համաձայնագիր, իսկ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա լիարժեք ներխուժումից հետո չեղարկվել էին նաև այլ մաքսատուրքեր, սակայն դրանց վավերականության ժամկետը լրանում է հունիսի 6-ին։ ԵՄ-ը նախատեսում է գործող մաքսատուրքերը փոխարինել «անցումային» մաքսատուրքերով, մինչ կողմերը աշխատում են առևտրային համաձայնագրի թարմացման ուղղությամբ։

EU to sharply reduce duty-free import quotas from Ukraine
The Financial Times reports that the EU is preparing to impose higher tariffs on imports from Ukraine from June 6.
According to the publication, Poland played a key role in this decision, seeking to protect the European agricultural sector from competition from Ukrainian products amid mass farmer protests.
The EU proposal provides for a sharp reduction in duty-free quotas for corn from 4.7 million tons to 650 thousand, poultry from 57.1 thousand to 40 thousand and sugar from 109 thousand to 40.7 thousand tons.
A free trade agreement was previously signed between the EU and Ukraine, and after Russia's full-scale invasion of Ukraine, other tariffs were also canceled. However, their validity expires on June 6. The EU plans to replace existing tariffs with "transitional" tariffs while the parties work to update the trade agreement.