89 տարեկան հասակում մահացել է Ուրուգվայի նախկին նախագահ Խոսե Մուխիկան։
«Խոր վշտով տեղեկացնում ենք մեր ընկեր Պեպե Մուխիկայի մահվան մասին», — հայտնել է Ուրուգվայի նախագահ Յամանդու Օրսին X սոցիալական ցանցում։
Ըստ Օրսիի՝ Մուխիկան ոչ միայն նախագահ էր, այլև ակտիվիստ, օրինակելի քաղաքացի և առաջնորդ. «Նա իր կյանքով ուսուցանում էր, թե ինչ է նշանակում ծառայել ժողովրդին»։
Խոսե Մուխիկան ծնվել է 1935 թվականի մայիսի 20-ին Մոնտեվիդեոյում։ 2009 թվականին ընտրվել է Ուրուգվայի նախագահ և պաշտոնավարել մինչև 2015 թվականը։
Երիտասարդ տարիներին՝ 1960-70-ական թվականներին, Մուխիկան մասնակցել է «Տուպամարոս» ձախակողմյան ռադիկալ շարժման գործունեությանը, որն ազդված էր Կուբայի հեղափոխությունից և իշխանությունների դեմ պայքարում էր պարտիզանական մեթոդներով։
Նա վեց անգամ վիրավորվել է և ընդհանուր առմամբ 14 տարի անցկացրել բանտում, այդ թվում՝ երկար տարիներ մենախցում։ Ազատ է արձակվել 1985 թվականին՝ Ուրուգվայում ժողովրդավարության վերականգնումից հետո։
2024 թվականի հունվարին Մուխիկան հրապարակայնորեն հայտնել էր, որ իրեն ախտորոշվել է կերակրափողի քաղցկեղ, որն արդեն տարածվել է այլ օրգաններ։ Նա հայտարարել էր, որ հրաժարվում է բուժումից և հրաժեշտ տվել էր իր ժողովրդին։

The world's poorest president has died
He was known for his modest lifestyle and was often described as "the poorest president in the world."
"It is with deep sadness that we announce the death of our friend Pepe Mujica," Uruguayan President Yamandu Orsi said on social media.
According to Orsi, Mujica was not only a president but also an activist, an exemplary citizen, and a leader. "He taught with his life what it means to serve the people."
José Mujica was born on May 20, 1935 in Montevideo. He was elected President of Uruguay in 2009 and served until 2015.
In his youth, in the 1960s and 1970s, Mujica participated in the left-wing radical movement "Tupamaros," influenced by the Cuban Revolution, and fought against the authorities using guerrilla methods.
He was wounded six times and spent a total of 14 years in prison, including many years in solitary confinement. He was released in 1985 after the restoration of democracy in Uruguay.
In January 2024, Mujica publicly announced that he had been diagnosed with esophageal cancer, which had already spread to other organs. He announced that he was refusing treatment and said goodbye to his people.