Սիցիլիայում շարունակվում է Էտնա հրաբխի ինտենսիվ ժայթքման փուլը։ Ինչպես հաղորդում է ANSA գործակալությունը, մայիսի 13-ի դրությամբ հարավ-արևելյան խառնարանում պայթյուններ են արձանագրվել, որոնց ուղեկցել է երկու լավային հոսք՝ հարավային և արևելյան ուղղություններով։
Չնայած ակտիվությանը՝ երկրաշարժային վերահսկման համակարգերը հողի խոշոր տեղաշարժեր չեն արձանագրել։ Իտալիայի երկրաֆիզիկայի և հրաբխաբանության ազգային ինստիտուտը բարձրացրել է օդային վտանգի մակարդակն առավելագույն՝ կարմիր աստիճանի։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսին ևս Էտնան ուժեղ ժայթքման փուլ էր ունեցել՝ արձակելով մինչև 10 կմ բարձրությամբ մոխրի սյուն։ Նախորդ ժայթքումը գրանցվել էր 2024թ. հուլիսին։

The intensive eruption phase of the Etna volcano in Sicily continues. As reported by the ANSA agency, as of May 13, explosions were recorded in the southeastern crater, which were accompanied by two lava flows in the southern and eastern directions.
Despite the activity, earthquake monitoring systems did not record significant ground movements. The Italian National Institute of Geophysics and Volcanology has raised the air hazard level to the maximum, red.
It should be recalled that Etna also had an intense eruption phase in August, releasing an ash column up to 10 km high. The previous eruption was recorded in July 2024.