«The Times» թերթի հաղորդմամբ, Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան դիմել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ առաջարկելով վերացնել Սիրիայի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցները՝ երկրի բնական ռեսուրսներին ԱՄՆ-ի հասանելիության դիմաց։
Հրատարակության տվյալներով՝ Թրամփը քննարկում է պատժամիջոցների մեղմացման տարբերակը՝ Սիրիային «նոր սկիզբ» տալու նպատակով։ Սիրիայի նոր իշխանությունները միջնորդների միջոցով Վաշինգտոնին ներկայացրել են ռեսուրսների արդյունահանման առաջարկ՝ նման Ուկրաինայի հետ կնքված համաձայնագրին։ Շարաան նաև հայտնել է Դամասկոսում «Թրամփի աշտարակի» կառուցման հնարավորության մասին։
Ըստ թերթի՝ միջնորդների թվում կարող էին լինել Սաուդյան Արաբիայի և Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Սպիտակ տանը նույնիսկ քննարկվել է Թրամփի և Շարաայի հնարավոր հանդիպումը Սաուդյան Արաբիա Թրամփի այցի ընթացքում, սակայն մայիսի 12-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ այն չի կայանա։ Հանդիպմանը դեմ հանդես եկածներից է ԱՄՆ ազգային հետախուզության տնօրեն Թուլսի Գաբարդը։

Trump offered an analogue of the Ukrainian agreement in Syria: The Times
According to the newspaper The Times, Syria's interim President, Ahmed al-Sharaa, has appealed to US President Donald Trump, proposing to lift the sanctions imposed on Syria in exchange for US access to the country's natural resources.
According to the publication, Trump is considering easing sanctions to give Syria a "fresh start." The new Syrian authorities have presented Washington with a proposal for resource extraction through intermediaries, similar to the agreement signed with Ukraine. Sharma also reported that a "Trump Tower" could be built in Damascus.
According to the newspaper, high-ranking officials from Saudi Arabia and Turkey could be among the intermediaries. The White House even discussed a possible meeting between Trump and Sharaa during Trump's visit to Saudi Arabia, but on the evening of May 12, it became known that it would not take place. Among those who spoke out against the meeting was US Director of National Intelligence Tulsi Gabbard.