Գազայի կառավարության մամուլի գրասենյակը հաստատել է լրագրող Հասան Էսլայի մահը և հայտարարել, որ «ամենայն խստությամբ դատապարտում է պաղեստինցի լրագրողների դեմ Իսրայելի ուժերի կողմից իրականացվող համակարգված թիրախավորումը, սպանություններն ու մահափորձերը»:
Գրասենյակը նշել է, որ Էսլայը «սպանվել է» Նասերի բժշկական համալիրում բուժում ստանալու ժամանակ։ Նա պատերազմի սկզբից ի վեր սպանված 215-րդ լրագրողն է։
«Մենք լիակատար պատասխանատվություն ենք վերագրում Իսրայելի օկուպացիոն ուժերին, ԱՄՆ-ի վարչակազմին և ցեղասպանության հանցագործությանը մասնակից երկրներին, ինչպիսիք են Միացյալ Թագավորությունը, Գերմանիան և Ֆրանսիան, այս սարսափելի և դաժան հանցագործության կատարման համար»,- ավելացրել է գրասենյակը:

215 journalists have been killed in Gaza since the war
The Gaza government press office confirmed the death of journalist Hassan Eslaiah and said it “strongly condemns the systematic targeting, killings and attempted murders of Palestinian journalists by Israeli forces.”
The office said Eslaiah was “killed” while receiving treatment at the Nasser Medical Complex. He is the 215th journalist to be killed since the start of the war.
“We hold the Israeli occupation forces, the US administration, and the countries involved in the crime of genocide, such as the United Kingdom, Germany, and France, fully responsible for this horrific and brutal crime,” the office added.