Ռուս-ուկրաինական պատերազմին վերջ տալու ջանքերում պատմական շրջադարձ է ձեռք բերվել․ Էրդողանը՝ Մակրոնին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ Զրույցի ընթացքում Էրդողանն ընդգծել է, որ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև պատերազմին վերջ տալու ջանքերում պատմական շրջադարձ է ձեռք բերվել՝ ընդգծելով այս հնարավորությունն օգտագործելու կարևորությունը։
Նա նաև ասել է, որ Թուրքիան պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ ամեն կերպ, ներառյալ հրադադարի հաստատումը և մշտական ​​խաղաղության բանակցությունները։ Էրդողանը նաև նշել է շարունակական համագործակցության կարևորությունը Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև կայուն խաղաղ բանակցությունների ապահովման համար։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Պուտինը Ուկրաինային առաջարկել էր ուղիղ բանակցություններ անցկացնել Ստամբուլում։

Достигнут исторический поворотный момент в усилиях по прекращению российско-украинской войны. Эрдоган Макрону
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел телефонный разговор с президентом Франции Эммануэлем Макроном. В ходе беседы Эрдоган подчеркнул, что в усилиях по прекращению войны между Украиной и Россией достигнут исторический поворотный момент, подчеркнув важность использования этой возможности.
Он также заявил, что Турция готова внести свой вклад всеми возможными способами, включая установление прекращения огня и переговоры о постоянном мире. Эрдоган также отметил важность продолжения сотрудничества для обеспечения стабильных мирных переговоров между Украиной и Россией.