Պուտինն առաջարկել է ուղիղ բանակցություններ վարել Ուկրաինայի հետ Ստամբուլում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռուսական և արտասահմանյան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն առաջարկել է Կիևին ուղիղ բանակցություններ վարել հաջորդ շաբաթ։
Պուտինն առաջարկել է Ուկրաինային, «չնայած ամեն ինչին», սկսել ուղիղ բանակցություններ.
«Մենք առաջարկում ենք Կիևի իշխանություններին վերսկսել բանակցությունները, որոնք ընդհատել էին 2022 թվականի վերջին, վերսկսել ուղիղ բանակցությունները և առանց որևէ նախապայմանի։ Առաջարկում ենք առանց հետաձգման սկսել հաջորդ հինգշաբթի՝ մայիսի 15-ին, Ստամբուլում, որտեղ դրանք անցկացվել են ավելի վաղ և որտեղ ընդհատվել են»,- ասել է նա։
Պուտինը կխոսի Էրդողանի հետ և կքննարկի Ուկրաինայի հետ խաղաղության ճանապարհ գտնելու հարցը։ Նա նշել է, որ Մոսկվան չի բացառում իրական հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնելու հնարավորությունը.
«Ավելին, իրական զինադադարը, որը կպահպանվի ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև ուկրաինական կողմից, կլինի առաջին քայլը դեպի երկարաժամկետ կայուն խաղաղություն, և ոչ թե վերազինումից հետո զինված հակամարտության շարունակություն»,- ասել է նա։

Путин предлагает провести прямые переговоры с Украиной в Стамбуле
Президент России Владимир Путин в ходе встречи с представителями российских и зарубежных СМИ предложил Киеву провести прямые переговоры на следующей неделе.
Путин предложил Украине, «несмотря ни на что», начать прямые переговоры.
«Мы предлагаем киевским властям возобновить прерванные в конце 2022 года переговоры, возобновить прямые переговоры и без каких-либо предварительных условий». «Мы предлагаем начать без промедления в следующий четверг, 15 мая, в Стамбуле, где они проводились ранее и где были прерваны», — сказал он.
Путин поговорит с Эрдоганом и обсудит поиск пути к миру с Украиной. Он отметил, что Москва не исключает возможности достижения соглашения о реальном прекращении огня.
«Более того, реальное прекращение огня, которое будет соблюдаться не только Россией, но и украинской стороной, станет первым шагом к долгосрочному стабильному миру, а не продолжением вооруженного конфликта после перевооружения», — заявил он.