Սա փորձություն կլինի Պուտինի համար. Մերց
Ուկրաինայում 30 օրով հրադադարը փորձություն կդառնա Վլադիմիր Պուտինի համար՝ երկարատև խաղաղության շուրջ բանակցություններ վարելու պատրաստակամության համար: Այս մասին մայիսի 9-ին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը։
«Սա ևս մեկ մեծ նախաձեռնություն է նախագահի կողմից, որը կոչ է անում 30-օրյա հրադադարի, որը կսկսվի այսօր։ Դա փորձություն կլինի, թե որքան լուրջ է Պուտինը վերաբերվում նման համաձայնագրերին»,-ասել է Մերցը Բրյուսելում Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Կանցլերն ընդգծել է, որ այժմ «գնդակն ամբողջությամբ Մոսկվայի կողմն է և ոչ մի այլ տեղ», ինչպես նաև, որ ՌԴ իշխանությունները պետք է ցույց տան, որ «լուրջ են տրամադրված Ուկրաինայում խաղաղությանը»:
«Եթե դա տեղի չունենա, մենք, առանց վարանելու, մեր եվրոպացի գործընկերների և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ միասին կգնանք պատժամիջոցների ճնշման հետագա ուժեղացմանը», - եզրափակել է Մերցը:

This will be a test for Putin. Merz
German Chancellor Friedrich Merz said on May 9 that a 30-day ceasefire in Ukraine would test Vladimir Putin's willingness to negotiate a lasting peace.
"This is another major initiative by the president, calling for a 30-day ceasefire, which will start today. It will test how seriously Putin takes such agreements," Merz said at a joint press conference with European Commission President Ursula von der Leyen in Brussels.
The chancellor stressed that now "the ball is completely in Moscow's court and nowhere else" and that the Russian authorities must show that they are "serious about peace in Ukraine."
"If this does not happen, we will not hesitate to further increase the pressure of sanctions, together with our European partners and the United States," Merz concluded.