Գերմանիան և Ֆրանսիան կխորացնեն հարաբերությունները «3+3» ձևաչափով
Գերմանիայի նոր կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է եվրոպական դաշնակիցների հետ միջուկային զսպման հարցերը քննարկելու պատրաստակամության մասին․
«Ես տեսնում եմ հիմնարար անհրաժեշտություն, որ մենք Ֆրանսիայի և Միացյալ Թագավորության հետ քննարկենք այն հարցը, թե ինչպես կարող ենք ապագայում համատեղ ապահովել նման զսպումը», - ասել է Մերցը Ֆրանսիա կատարած իր առաջին այցի ժամանակ։
Ընդ որում, Ֆրանսիայի միջուկային հովանոցի հնարավոր ընդլայնումը չի փոխարինի ԱՄՆ-ի միջուկային երաշխիքներին, այլ դրանց լրացումը կդառնա․ նշել է Գերմանիայի կանցլերը նոր պաշտոնում իր առաջին արտասահմանյան այցի ընթացքում:
Մերցը նաև հայտարարել է Ֆրանսիայի հետ «3+3» ձևաչափով ապագա բանակցությունների մասին, ինչը ենթադրում է, որ հանդիպումներին կմասնակցեն Գերմանիայի կանցլերը և Ֆրանսիայի նախագահը, ինչպես նաև երկու երկրների արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները: Եվ Մերցը, և Մակրոնը ընդգծել են, որ մտադիր են ամրապնդել ֆրանս-գերմանական հարաբերությունները։

Новый канцлер Германии Фридрих Мерц заявил о готовности обсуждать с европейскими союзниками вопросы ядерного сдерживания.
«Я вижу фундаментальную необходимость обсуждать с Францией и Великобританией вопрос о том, как мы можем в будущем совместно обеспечивать такое сдерживание», — сказал Мерц во время своего первого визита во Францию.
При этом возможное расширение французского ядерного зонтика не заменит ядерные гарантии США, а станет их дополнением, отметил канцлер Германии во время своего первого зарубежного визита в новой должности.
Мерц также объявил о будущих переговорах с Францией в формате «3+3», который предполагает участие канцлера Германии и президента Франции, а также министров иностранных дел и обороны обеих стран. И Мерц, и Макрон подчеркнули, что намерены укреплять франко-германские отношения.