«Արդարացի է, որ ռուսական երկինքն էլ խաղաղ չլինի». Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մայիսի 7-ի ուշ երեկոյան հայտարարել է, որ Ուկրաինայի առաջարկը Ռուսաստանի հետ հրադադարի մասին առնվազն 30 օրով ուժի մեջ է։ Նրա խոսքով, սա հնարավորություն է տալիս դիվանագիտական լուծում գտնելու, բայց Ռուսաստանը որևէ պատասխան չի տալիս՝ միայն նոր հարձակումներ։
Զելենսկու հայտարարությունը հնչել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարած՝ մայիսի 8-10-ը տևող եռօրյա հրադադարի նախօրեին։
Կիևը դեմ է կարճատև հրադադարին և պնդում է ԱՄՆ-ի աջակցությամբ առաջ քաշված 30-օրյա զինադադարի առաջարկը։ Զելենսկին նաև խոսել է մայիսի 7-ին ռուսական հարձակումների մասին Ուկրաինայի վրա և ընդգծել, որ «արդարացի է, որ ռուսական երկինքն էլ խաղաղ չլինի»։

"It is fair that the Russian sky is not peaceful either." Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced late on May 7 that Ukraine’s proposal for a ceasefire with Russia is valid for at least 30 days. According to him, this provides an opportunity to find a diplomatic solution, but Russia is not responding; it is only responding to new attacks.
Zelensky’s statement came on the eve of a three-day ceasefire announced by Russian President Vladimir Putin, which will last from May 8 to 10.
Kyiv opposes a short-term ceasefire and insists on the US-backed proposal for a 30-day truce. Zelensky also spoke about the Russian attacks on Ukraine on May 7 and stressed that “it is fair that even the Russian sky is not peaceful.”