Ուկրաինան պատրաստ է ապառազմականացված գոտու ստեղծմանը. Քելլոգ
ԱՄՆ նախագահի՝ Ուկրաինայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քիթ Քելլոգը Fox News-ի եթերում ներկայացրել է Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև ժամանակավոր ապառազմականացված գոտի ստեղծելու գաղափարը, որը կվերահսկվի երկու կողմերի կողմից: Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան պատրաստ է նման գոտու ստեղծմանը:
«Նրանք պատրաստ են որոշակի ժամանակով ստեղծել ապառազմականացված գոտի: Նրանք ասել են՝ մենք ետ ենք քաշվում 15 կմ, ռուսները՝ ևս 15 կմ: Ստեղծվում է 30 կմ չեզոք գոտի, որը խստորեն վերահսկվում է: Կարելի է հետևել խախտումներին: Եթե 30 օրով հաջողվի պահպանել հաշտությունը, ես հավատում եմ, որ այն կարող է երկարաձգվել: Որպես զինվորական կասեմ՝ դժվար է վերսկսել պատերազմը հաշտությունից հետո: Չեմ կարծում, որ նրանք կրկին կսկսեն կռվել», - ասել է Քելլոգը:
Ավելի վաղ Քելլոգը հայտնել էր, որ Լոնդոնում կայացած բանակցությունների ընթացքում Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները համաձայնեցրել են 22 «շատ կոնկրետ» գործողությունների ցանկ, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ պատերազմի կարգավորման հետագա պայմանավորվածությունների համար:

Keith Kellogg, the US President's special representative for Ukraine, presented the idea of creating a temporary demilitarized zone between Ukraine and Russia on Fox News, which both sides would control. According to him, Ukraine is ready to make such a zone.
"They are ready to create a demilitarized zone for a certain period. They said we are withdrawing 15 km, and the Russians are another 15 km. A 30 km neutral zone is being created, which is strictly controlled. Violations can be monitored. I believe it can be extended if we maintain peace for 30 days. As a military man, I will say that it is difficult to resume the war after peace. I do not think they will start fighting again," Kellogg said.
Earlier, Kellogg reported that during the negotiations in London, the Ukrainian and US delegations agreed on a list of 22 "concrete" actions that could serve as the basis for further agreements on the war's settlement.