«Մենք պատրաստ էինք ավելի ագրեսիվ արձագանքել». Բայդեն
ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը Սպիտակ տնից հեռանալուց հետո առաջին բացառիկ հարցազրույցն է տվել BBC-ին։
Բայդենը հայտարարել է, որ Ռուսաստանին տարածքներ զիջելու պահանջով Ուկրաինայի վրա Թրամփի վարչակազմի ճնշումը «ժամանակակից հաշտեցման քաղաքականություն» է:
Բայդենն ասել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ուկրաինան համարում է Ռուսաստանի մաս, և «յուրաքանչյուր ոք, ով կարծում է, որ նա կդադարի», եթե Ուկրաինան խաղաղության համաձայնագրի շրջանակներում զիջի որոշ տարածքներ, «պարզապես հիմար է»:
Հարցին՝ նա բավարար աջակցություն ցուցաբերե՞լ է Կիևին՝ պատերազմում հաղթելու համար, Բայդենը պատասխանել է. «Մենք նրանց տվել ենք այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ էր իրենց անկախությունը պահպանելու համար, և պատրաստ էինք ավելի ագրեսիվ արձագանքել, եթե Պուտինը կրկին գործեր»:
Բայդենը մտահոգություն է հայտնել Դոնալդ Թրամփի նախագահության օրոք ԱՄՆ-Եվրոպա հարաբերությունների խզման վերաբերյալ: Նրա խոսքով, դա «կփոխի աշխարհի ժամանակակից պատմությունը». «Եվրոպան կկորցնի վստահությունը Ամերիկայի վճռականության և առաջնորդության նկատմամբ»: Եվրոպական երկրների առաջնորդները, նրա խոսքով, «հարցեր են տալիս՝ ի՞նչ անենք հիմա․ կարո՞ղ ենք ապավինել Միացյալ Նահանգներին, կաջակցե՞ն նրանք մեզ»:

Since leaving the White House, former US President Joe Biden has given his first exclusive interview to the BBC.
Biden has said the Trump administration's pressure on Ukraine to cede territory to Russia is a "modern appeasement policy."
Biden said Russian President Vladimir Putin considers Ukraine part of Russia and "anyone who thinks he's going to stop" if Ukraine cedes territory as part of a peace deal is "just a fool."
Asked whether he had provided enough support to Kyiv to win the war, Biden said: "We gave them everything they needed to preserve their independence, and we were prepared to respond more aggressively if Putin acted again."
Biden expressed concern about the breakdown in US-European relations under Donald Trump's presidency. He said this would "change the modern history of the world." "Europe will lose confidence in America's resolve and leadership." European leaders, he said, "are asking questions like, what do we do now? Can we rely on the United States? Will they support us?"