ԱՄՆ Գերագույն դատարանը որոշել է. տրանսգենդերները կհեռացվեն ծառայությունից
ԱՄՆ Գերագույն դատարանը ժամանակավորապես թույլ է տվել նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին՝ տրանսգենդերներին հեռացնել զինվորական ծառայությունից․ հայտնում է AFP գործակալությունը։
Դատարանի որոշումն ընդունվել է վեց պահպանողական դատավորների ձայների մեծամասնությամբ, երեք դատավորներ դեմ են արտահայտվել: Որոշման հիմնավորումը չի հրապարակվել։
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիտը վճիռը «հսկայական հաղթանակ» է անվանել կառավարության համար: Տրանսգենդեր ակտիվիստները, ընդհակառակն, քննադատել են դատարանի որոշումը։ Տարբեր գնահատականներով՝ այն կարող է վերաբերվել մի քանի հազար ամերիկացի զինծառայողի։

The US Supreme Court has ruled that transgender people will be removed from service
The U.S. Supreme Court has temporarily allowed President Donald Trump's administration to implement a ban on transgender individuals serving in the military, as reported by AFP.
The decision was made by a majority of six conservative justices, with three justices dissenting. The reasoning behind the ruling has not been disclosed.
White House press secretary Karoline Leavitt called the ruling a "huge victory" for the government. In contrast, transgender activists criticized the court's decision, noting that it could potentially impact several thousand American soldiers.