Պակիստանի ԱԱԽ-ն լիազորել է ԶՈւ-ին՝ պատասխանել Հնդկաստանին
Պակիստանի Ազգային անվտանգության խորհուրդը (ԱԱԽ) լիազորել է երկրի զինված ուժերին՝ պատասխան գործողություններ իրականացնել Հնդկաստանի ենթադրյալ ագրեսիայի դեմ՝ վկայակոչելով երկրի ինքնապաշտպանության իրավունքը: Այս մասին հայտնում է Samaa հեռուստաալիքը:
Մայիսի 7-ին Պակիստանի վարչապետի նստավայրում տեղի է ունեցել ԱԱԽ-ի արտահերթ նիստ: Խորհուրդը որոշում է կայացրել, որ Պակիստանն իրեն վերապահում է Հնդկաստանի գործողություններին արձագանքելու իրավունք՝ ընտրելով ժամանակը, վայրը և ձևը՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի:
Samaa-ի փոխանցմամբ՝ Պակիստանի բանակը բարձրագույն ռազմական ղեկավարությունից ստացել է «գործողությունների ազատություն»՝ Հնդկաստանին պատասխան հարված հասցնելու համար:

Pakistan's National Security Council has authorized the military to respond to India
Pakistan's National Security Council (NSC) has authorized the country's armed forces to take retaliatory action against India's alleged aggression, asserting its right to self-defense, according to Samaa TV.
The Prime Minister's Office held an emergency NSC meeting on May 7. During the meeting, the council decided that Pakistan reserves the right to respond to India's actions in its own time, place, and manner, as outlined in Article 51 of the UN Charter.
Samaa TV also reported that the Pakistani army has been granted "freedom of action" from the top military command to retaliate against India.