Պուտինն ու Նեթանյահուն փոխանակվել են շնորհավորանքներով
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Պուտինը և Նեթանյահուն ջերմ շնորհավորանքներ են փոխանակել Մեծ Հաղթանակի 80-ամյակի կապակցությամբ։ Ռուսաստանի նախագահը առողջություն և բարեկեցություն է մաղթել Իսրայելում բնակվող վետերաններին։
«Նշվել է երկու երկրների վճռականությունը՝ պաշտպանելու Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը և հակազդելու դրա արդյունքները վերանայելու և պատմությունը կեղծելու փորձերին։
Ընդգծվել է Կարմիր բանակի և խորհրդային ժողովրդի վճռորոշ ներդրումը նացիզմի պարտության գործում։ Պատերազմի հերոսների հիշատակը, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին Հաղթանակի համար, սրբորեն մեծարվում է ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ Իսրայելում, որտեղ մայիսի 9-ը նույնպես ազգային տոն է»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում քննարկվել են նաև Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի տարբեր ասպեկտներ և երկկողմ հարաբերությունների արդիական հարցեր։

Президент РФ Владимир Путин провел телефонный разговор с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, сообщает пресс-служба Кремля.
Путин и Нетаньяху тепло поздравили друг друга с 80-летием Великой Победы. Президент России пожелал здоровья и благополучия ветеранам, проживающим в Израиле.
«Отмечена решимость двух стран защищать правду о событиях Второй мировой войны и противодействовать попыткам пересмотра ее итогов и искажения истории.
Подчеркнут решающий вклад Красной армии и советского народа в разгром нацизма. Память героев войны, пожертвовавших своими жизнями ради Победы, свято чтится как в России, так и в Израиле, где 9 мая также является национальным праздником», — говорится в сообщении.
Отмечается, что в ходе беседы обсуждались различные аспекты ситуации на Ближнем Востоке и актуальные вопросы двусторонних отношений.