Իրանն Ադրբեջանին և Վրաստանին առաջարկում է տարանցիկ միջանցք ստեղծել
Իրանն Ադրբեջանին և Վրաստանին առաջարկում է ՏՐԱՍԵԿԱ-ի (Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia) շրջանակներում տարանցիկ միջանցք ստեղծել, հայտարարել է Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարարի խորհրդական Ամին Տարաֆոն։
Նրա խոսքով՝ այս նախաձեռնությունը հնչել է Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարի` վերջերս Ադրբեջան կատարած այցի ժամանակ և արժանացել է պաշտոնյաների հավանությանը։
ՏՐԱՍԵԿԱ-ն Եվրոպական Միության և գործընկեր երկրների միջև միջազգային համագործակցության ծրագիր է, որը նպատակ ունի զարգացնել տնտեսական հարաբերությունները, առևտուրը և տրանսպորտային հաղորդակցությունները Սև ծովի ավազանի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջաններում՝ բոլոր մասնակից երկրների քաղաքական կամքի և ընդհանուր ձգտումների վրա հիմնված ակտիվ գործողությունների շնորհիվ։
Այսօր ՏՐԱՍԵԿԱ միջազգային տրանսպորտային միջանցքը ներառում է Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա միջանցքի զարգացման միջազգային տրանսպորտի մասին բազմակողմ հիմնական համաձայնագրին (BMA TRACECA) մասնակցող 14 երկրների տրանսպորտային համակարգը՝ Ադրբեջան, Հայաստան, Բուլղարիա, Վրաստան, Իրան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մոլդովա, Ռումինիա, Տաջիկստան, Թուրքմենստան, Թուրքիա, Ուկրաինա, Ուզբեկստան։

Iran proposes to Azerbaijan and Georgia to create transit corridor
Amin Taraffo, advisor to the Iranian Minister of Roads and Urban Development, announced that Iran is proposing to create a transit corridor between Azerbaijan and Georgia within the framework of TRACECA (Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia).
According to him, this initiative was voiced during the recent visit of the Iranian Minister of Roads and Urban Development to Azerbaijan and was approved by officials.
TRACECA is an international cooperation program between the European Union and partner countries. It aims to develop economic relations, trade, and transport communications in the Black Sea Basin, South Caucasus, and Central Asia regions through active actions based on all participating countries' political will and common aspirations.
Today, the TRACECA international transport corridor includes the transport systems of 14 countries participating in the Multilateral Basic Agreement on International Transport for the Development of the Europe-Caucasus-Asia Corridor (BMA TRACECA): Azerbaijan, Armenia, Bulgaria, Georgia, Iran, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Romania, Tajikistan, Turkmenistan, Turkey, Ukraine, and Uzbekistan.