Պիստորիուսը կշարունակի պաշտոնավարել որպես պաշտպանության նախարար
Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը միակ նախարարն է, ով կպահպանի իր պաշտոնը նոր կառավարության ձևավորումից հետո։ Նա հայտնի է որպես ուղղախոս և գործնական քաղաքական գործիչ, ով մեծ հարգանք է վայելում բանակում և հասարակության մեջ։
Պիստորիուսը, ով պաշտոնը ստանձնել է 2023-ի հունվարին, ակտիվորեն զբաղվել է Գերմանիայի զինված ուժերի վերազինմամբ և Ուկրաինային աջակցության տրամադրմամբ։ Նոր կենտրոնաձիգ կառավարության օրոք նա կղեկավարի Բունդեսվերը՝ աննախադեպ բյուջեով՝ ուղղված բանակի մարտական պատրաստվածության բարձրացմանը։
Նախարարն առաջիկա տարիներին կունենա հսկայական ֆինանսավորում՝ վերացնել զինված ուժերի երկար տարիների թերֆինանսավորումը։ Պիստորիուսը նաև կշարունակի կարևոր դեր ունենալ ՆԱՏՕ-ի և Ուկրաինայի աջակցության հարցերում։

Pistorius to remain as Defence Minister
German Defense Minister Boris Pistorius is the only minister to remain in his post after the new government is formed. He is known as an outspoken and pragmatic politician who is highly respected in the military and society.
Pistorius, who took office in January 2023, has been actively involved in the rearmament of the German armed forces and providing assistance to Ukraine. Under the new centrist government, he will lead the Bundeswehr with an unprecedented budget to increase the military's combat readiness.
The minister will have tremendous funding in the coming years to eliminate the long-standing underfunding of the armed forces. Pistorius will also continue to play a key role in NATO and support Ukraine.