Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են քննարկել «Ռուսական տան» իրավական կարգավիճակը
Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են աշխատել Բաքվում գործող «Ռուսական տան» իրավական կարգավիճակի կարգավորման ուղղությամբ։ Այս մասին ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել է «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» գործակալության ղեկավար Եվգենի Պրիմակովը՝ ընդգծելով, որ իրատեսական են լավատեսական ելքի հարցում։
«Շփումներ են ընթանում Ռուսաստանի դեսպանատան և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության միջև։ Այս հարցը լուծում են իրավաբաններն ու արտաքին քաղաքականության ոլորտի մասնագետները։ Այն մեր անմիջական իրավասության սահմաններից դուրս է»,- նշել է Պրիմակովը։
Նրա խոսքով՝ իրավական կարգավիճակի հարցը դեռևս մնում է բաց, սակայն «կան նախադրյալներ դրական արդյունքի հասնելու համար»։
«Կարծում ենք, որ այս հարցը պետք է լուծվի փոխադարձ գոհունակությամբ»,- ավելացրել է նա՝ պատասխանելով Բաքվում «Ռուսական տան» շուրջ ստեղծված իրավիճակին վերաբերող հարցին։

Россия и Азербайджан продолжают работу по урегулированию правового статуса действующего в Баку «Русского дома». Об этом сообщил ТАСС глава Россотрудничества Евгений Примаков, подчеркнув, что они реалистично оценивают оптимистичный исход.
«Контакты между посольством России и МИД Азербайджана продолжаются». Этим вопросом занимаются юристы и специалисты по внешней политике. «Это находится вне нашей прямой компетенции», — отметил Примаков.
По его словам, вопрос правового статуса пока остается открытым, но «есть предпосылки для достижения положительного результата».
«Мы считаем, что этот вопрос должен быть решен к обоюдному удовлетворению», — добавил он, отвечая на вопрос о ситуации вокруг «Русского дома» в Баку.