Ժամանակն է՝ ներկայացվեն հստակ առաջարկներ. Պետդեպը՝ ՌԴ-ին և Ուկրաինային
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Թեմմի Բրյուսը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը աստիճանաբար կսահմանափակի իր ներգրավվածությունը Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև խաղաղության բանակցային գործընթացում։
«Փոփոխությունների էությունը կայանում է նրանում, որ մենք դեռ մնում ենք ներգրավված և պատրաստ ենք օգնել այնքանով, որքանով կարող ենք։ Սակայն մենք այլևս չենք պատրաստվում շտապ և ակտիվորեն միջամտել՝ «աշխարհով մեկ թռչելով» բանակցությունների մասնակցելու համար»,- ասել է Բրյուսը։
Նրա խոսքով, այժմ պատասխանատվությունը պետք է վերցնեն հենց Ուկրաինան և Ռուսաստանը։
«Ժամանակն է, որ նրանք ներկայացնեն և մշակեն հստակ առաջարկներ՝ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ։ Որոշումը նրանց ձեռքում է»,- եզրափակել պետդեպի ներկայացուցիչը։

It's time for them to present clear proposals: State Department to Russia and Ukraine
US State Department spokeswoman Tammy Bruce has announced that Washington will gradually limit its involvement in the peace talks between Ukraine and Russia.
“The essence of the changes is that we remain involved and ready to help as much as possible. However, we are no longer going to rush and actively intervene, ‘flying around the world’ to participate in negotiations,” Bruce said.
According to him, now Ukraine and Russia themselves must take responsibility.
“It is time for them to present and develop clear proposals for resolving the conflict. The decision is in their hands,” the State Department representative concluded.