Ռուսաստանն ու Ուկրաինան դեռ հեռու են փոխզիջման հասնելուց. Ռուբիո
Ռուսաստանն ու Ուկրաինան դեռ հեռու են խաղաղ կարգավորման հարցում փոխզիջման հասնելուց։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շուտով ստիպված կլինի որոշում կայացնել այն մասին, թե դեռ որքան ժամանակ է պատրաստվում շարունակել միջնորդական ջանքերը պատերազմող կողմերի միջև։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Fox News-ի եթերում։
Նրա խոսքով՝ նախագահ Թրամփը, իր երկրորդ ժամկետի մեկնարկից ընդամենը 100 օր անց, «ջանքեր է գործադրում խաղաղություն հաստատելու, սպանությունները և ավերածությունները դադարեցնելու ուղղությամբ»:
«Տեսեք, մենք մոտենում ենք դրան։ Սա տեղի չունեցավ երեք տարի առաջ, բայց հիմա մենք տեսնում ենք, թե ինչ գին է Ուկրաինայի համար կանգ առնելը, ինչպես նաև՝ Ռուսաստանի համար։ Խնդիրն այն է, որ կողմերի դիրքորոշումները դեռ շատ հեռու են միմյանցից», – ընդգծել է Ռուբիոն։

Russia and Ukraine are still far from reaching a compromise. Rubio
Russia and Ukraine are still far from reaching a compromise on a peaceful settlement. At the same time, US Secretary of State Marco Rubio on Fox News stated that US President Donald Trump will soon have to decide how long he will continue his mediation efforts between the warring parties.
According to him, President Trump, just 100 days into his second term, is "making efforts to bring peace, to stop the killing and destruction."
"Look, we are getting there.This did not happen three years ago, but now we are seeing the price of stopping for Ukraine, as well as for Russia. The problem is that the parties' positions are still very far apart," Rubio emphasized.