ԱՄՆ-ը քայլեր կձեռնարկի ռուս-ուկրաինական դիրքորոշումները մոտեցնելու հարցում
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը Fox News Digital-ին տված բացառիկ հարցազրույցում խոսել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության բանակցությունների մասին և Թրամփի պաշտոնավարման առաջին 100 օրվա ընթացքում և դրանից հետո այստեղ դրված ամերիկյան նպատակներից։
«Խաղաղության հասնելու առաջին և անհրաժեշտ քայլը այն է, որ կողմերը ներկայացնեն իրենց առաջարկները։ Եվ դա արդեն տեղի է ունեցել։ Ուկրաինացիները հայտնել են՝ ինչ են ցանկանում, ռուսները նույնպես ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումը։ Այժմ դիվանագիտական աշխատանքի խնդիրն է՝ փորձել այդ դիրքորոշումները միմյանց մոտեցնել, քանի որ կողմերի պահանջների միջև զգալի տարբերություն կա»,- ասել է նա։
Վենսը նշել է, որ մի շարք եվրոպացի գործընկերներ, թեև հրապարակայնորեն չեն աջակցում նախագահ Թրամփին, միաժամանակ փաստում են, որ միայն նա է, ով կարողացել է ստիպել կողմերին առաջարկներ ներկայացնել։
«Նրանք նույնիսկ չէին բանակցում՝ ոչ միմյանց, ոչ էլ որևէ այլ կողմի հետ։ Պարզապես պատերազմում էին։ Հիմա արդեն ունենք առաջին քայլը, և առաջիկա 100 օրերին մենք շատ կաշխատենք՝ կողմերին իրար մոտեցնելու ուղղությամբ»,- ընդգծել է նա։

In an exclusive interview with Fox News Digital, US Vice President J.D. Vance discussed the peace talks between Russia and Ukraine and the American goals set during Trump’s first 100 days in office and beyond.
“The first and necessary step to achieving peace is for the parties to present their proposals. And that has already happened. The Ukrainians expressed what they wanted, and the Russians presented their position. Now, the task of diplomatic work is to try to bring those positions closer together because there is a significant difference between the demands of the parties,” he said.
Vance noted that a number of European partners, although they do not publicly support President Trump, state that he is the only one who has been able to force the parties to present proposals.
“They were not even negotiating, neither with each other nor with any other party. They were simply at war. Now we have the first step, and in the next 100 days, we will work hard to bring the parties closer together,” he emphasized.