Ռուսաստանի ազդեցության 29 վայրերում խոշտանգում են ուկրաինացիներին․ The Guardian
Ռուսաստանի իշխանությունները ստեղծել են առնվազն 29 բանտերից բաղկացած ցանց, որտեղ Ուկրաինայի քաղաքացիները՝ թե՛ ռազմագերիները, թե՛ խաղաղ բնակիչները, ենթարկվում են համակարգված խոշտանգումների։ Այս մասին նշվում է The Guardian-ի և 12 այլ խոշոր արևմտյան ԶԼՄ-ների համատեղ հետաքննության մեջ։
Կես տարվա ընթացքում հավաքված ապացույցները վկայում են, որ խոշտանգումները կիրառվում են կեղծ խոստովանություններ կորզելու նպատակով, իսկ այդ համակարգը, ամենայն հավանականությամբ, ստեղծվել և վերահսկվում է Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ղեկավարության մասնակցությամբ։
The Guardian-ի տվյալներով՝ 18 խոշտանգման կենտրոն գտնվում է Ռուսաստանի տարածքում, ևս 11-ը՝ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի օկուպացված շրջաններում։ Ամենատարածված խոշտանգումների մեթոդներն են էլեկտրաշոկը, մահապատժի իմիտացիան, մուրճով ծեծը, մարմնի նույն հատվածներին կրկնակի հարվածելը, ինչպես նաև խեղդելը։
Ձերբակալվածներին ենթարկում են նվաստացումների․ նրանց կապում են սքոչով և օգտագործում որպես «կահույք»։ Բացի այդ, արգելվում է խոսել ուկրաիներեն, խստորեն սահմանափակվում է սնունդը, և բանտարկյալները ենթարկվում են հոգեբանական ճնշման՝ երբեմն դրդվելով ինքնասպանության։ Մի շարք հաստատություններում արձանագրվել են նաև մահվան դեպքեր։

Ukrainians are being tortured in 29 places under Russian influence.The Guardian
Russian authorities have established a network of at least 29 prisons where Ukrainian citizens, both prisoners of war and civilians, are subjected to systematic torture, according to a joint investigation by The Guardian and 12 other major Western media outlets.
Evidence gathered over the past six months suggests that torture is used to extract false confessions and that the system is likely designed and controlled by the Russian Federation's top leadership.
According to The Guardian, 18 torture centers are located in Russia, with another 11 in regions of Ukraine occupied by Russia. The most common torture methods include electric shocks, simulated executions, beatings with hammers, repeated blows to the same parts of the body, and strangulation.
Detainees are subjected to humiliation: they are tied up with tape and used as "furniture." In addition, speaking Ukrainian is prohibited, food is severely restricted, and prisoners are subjected to psychological pressure, sometimes pushing them to commit suicide. Deaths have also been recorded in several institutions.