Ուկրաինան համաձայն է ՌԴ-ի հետ հակամարտությունն ավարտելու 22 պահանջին
Ուկրաինան համաձայնել է Ռուսաստանի հետ հակամարտության կարգավորման 22 պայմաններին. այս մասին Fox News-ի եթերում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Քիթ Քելլոգը։
«Ես ժամանել եմ Լոնդոնից անցյալ շաբաթ, որտեղ մենք հանդիպում էինք անցկացնում ուկրաինական թիմի և եվրոպացիների հետ։ Մենք ունեինք 22 կոնկրետ պայման, նրանք համաձայնեցին դրանց», - հայտարարել է նա:
Քելլոգը հավելել է, որ և Կիևը և Եվրամիության ներկայացուցիչները հետաքրքրություն են հայտնել 30 օրով հնարավոր հրադադարի վերաբերյալ:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն պատրաստ է մասամբ ճանաչել Ռուսաստանի տարածքային պահանջները։ Նա հիշեցրել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է տարածքային կորուստների փաստացի ճանաչմանը, բայց ոչ իրավական:
«Ուկրաինացիները պատրաստ են զիջել այն տարածքները, որոնք փաստացի օկուպացնում է Ռուսաստանը, թեև դա չեն ընդունում իրավաբանորեն։ Նրանք հասկանում են, որ հրադադարի հաստատման դեպքում յուրաքանչյուր կողմ կմնա իր զբաղեցրած դիրքերում։ Նրանք հենց դրան են պատրաստ։ Նախորդ շաբաթ նրանք ինձ հայտնեցին, որ արդեն քննարկել են այդ համաձայնագիրը»,- ասել է Քելլոգը։
Երկու օր առաջ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Կիևի՝ տարածքային զիջումների պատրաստակամության մասին։

Ukraine agrees to 22 demands to end conflict with Russia
US President's special envoy Keith Kellogg announced on Fox News that Ukraine has agreed to 22 conditions to settle the conflict with Russia.
"I arrived from London last week, where we were meeting with the Ukrainian team and the Europeans. We had 22 specific conditions; they agreed to them," he said.
Kellogg added that both Kyiv and representatives of the European Union had expressed interest in a possible 30-day ceasefire.
According to him, the United States is ready to recognize Russia's territorial claims partially. He recalled that Ukraine is prepared for de facto recognition of territorial losses, not legal ones.
"The Ukrainians are ready to cede the territories that Russia occupies, although they do not accept this legally. They understand that each side will remain occupied in the event of a ceasefire. They are ready for this. "Last week, they told me they had already discussed that agreement," Kellogg said.