«ԱՄՆ-ն այլևս չի կարող իրեն թույլ տալ սուբսիդավորել եվրոպական անվտանգությունը». Ուոլց
Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն այլևս չի կարող իրեն թույլ տալ սուբսիդավորել ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցներին։ Նա հավելել է, որ Ուկրաինայի պաշտպանությունը պետք է լինի եվրոպացիների առաջնորդության ներքո։
«33 տրիլիոն դոլար պարտք ունեցող Միացյալ Նահանգները բառացիորեն այլևս չի կարող իրեն թույլ տալ սուբսիդավորել եվրոպական անվտանգությունը, և մենք պետք է տարբերակում մտցնենք մեր արևելաեվրոպական դաշնակիցների միջև, ինչպիսիք են Լեհաստանը, Էստոնիան, Լատվիան, Լիտվան և այլք»․ ասել է նա։
Ըստ նրա՝ եվրոպական երկրները իրենց արդար բաժինը պետք է ունենան հավաքական անվտանգության համար նախկինում հայտարարված շեմին հասնելու համար, հակառակ դեպքում այն կարող է ազդել իրենց կյանքի ձևի և որակի վրա։
«Նայեք Եմենում հութիների հետ կապված խնդրին։ Այդ նավերի ճնշող մեծամասնությունը Կարմիր ծովով գնում է Եվրոպա, և երբ դուք ունեք մի իրավիճակ, երբ նրանք ներդրումներ չեն կատարել իրենց նավատորմերում, որպեսզի կարողանան կառավարել կամ գոնե մեզ ավելի մեծ չափով օգնել, ապա ինչ-որ պահի դա կազդի նրանց ապրելակերպի, առևտրի, իրենց տնտեսությունը պահպանելու կարողության վրա»,- հավելել է նա։

"The US can no longer afford to subsidize European security." Waltz
White House National Security Advisor Mike Walz has said the US can no longer afford to subsidize its NATO allies. He added that Europeans must lead Ukraine's defense.
"The United States, with a $33 trillion debt, literally can no longer afford to subsidize European security, and we have to make a distinction between our Eastern European allies, such as Poland, Estonia, Latvia, Lithuania, and others," he said.
According to him, European countries must do their fair share to reach the previously announced threshold for collective security. Otherwise, it could affect their way of life and quality of life.
"Look at the problem with the Houthis in Yemen. "The vast majority of those ships go through the Red Sea to Europe, and when you have a situation where they haven't invested in their fleets to be able to manage or at least help us to a greater extent, then at some point it will affect their way of life, their trade, and their ability to maintain their economy," he added.