Թրամփը զայրացած զանգահարել է «Amazon»-ի հիմնադիրին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի առավոտյան զանգահարել է «Amazon» ընկերության հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսին՝ արտահայտելու իր դժգոհությունը ընկերության մտադրության կապակցությամբ, ըստ որի՝ նախատեսվում էր կայքում որոշ ապրանքների գների կողքին ներկայացնել ԱՄՆ մաքսատուրքերով պայմանավորված հավելյալ ծախսերը։ Այս մասին CNN-ին հայտնել են Սպիտակ տան երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Թրամփը հետագայում այդ հեռախոսազրույցը որակել է որպես «հաջող». «Ջեֆ Բեզոսը շատ բարեհամբույր էր, ուղղակի հիանալի մարդ է։ Նա հարցը շատ արագ լուծեց։ Լավ տղա է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախագահը։
Punchbowl News-ի տեղեկություններով՝ «Amazon»-ը նախատեսել էր շուտով ներկայացնել, թե ապրանքի ընդհանուր գնից որքան մասն է կազմում մաքսատուրքը՝ հստակ ցուցադրելով ամերիկացի սպառողներին Թրամփի վարչակազմի սահմանած մաքսատուրքերի ազդեցությունը գների վրա։ Թրամփը սահմանել է 145 տոկոս մաքսատուրք Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների համար, իսկ մյուս բոլոր երկրներից ներկրվողների համար՝ առնվազն 10 տոկոս։
Զանգը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Սպիտակ տան մի պաշտոնյա Թրամփին տեղեկացրել է «Amazon»-ի ծրագրերի մասին։ «Իհարկե, նա զայրացած էր», — CNN-ին հայտնել է անանուն մնալ ցանկացող բարձրաստիճան պաշտոնյան։ «Ինչո՞ւ պետք է միլիարդավոր դոլար արժողությամբ ընկերությունը ծախսերը բարդի սպառողների վրա»։
Երեքշաբթի օրը կայացած մամուլի ճեպազրույցի ընթացքում Սպիտակ տան խոսնակ Կարոլին Լիվիթը «Amazon»-ի այս քայլը որակել է որպես «թշնամական և քաղաքական գործողություն»՝ նշելով, որ այդ հարցը քննարկվել է նաև Թրամփի հետ։

Президент США Дональд Трамп во вторник утром позвонил основателю компании Amazon Джеффу Безосу, чтобы выразить своё недовольство намерением компании указывать на своём сайте дополнительные расходы, вызванные американскими таможенными пошлинами, рядом с ценами на некоторые товары. Об этом CNN сообщили два высокопоставленных чиновника Белого дома.
Трамп впоследствии охарактеризовал этот телефонный разговор как «успешный»: «Джефф Безос был очень любезен, просто замечательный человек. Он быстро решил вопрос. Хороший парень», — сказал президент в беседе с журналистами.
По данным Punchbowl News, Amazon планировал в скором времени показывать, какая часть общей стоимости товара приходится на таможенные пошлины, ясно демонстрируя американским потребителям влияние пошлин, установленных администрацией Трампа на цены. Трамп ввёл пошлины в размере 145% на товары, импортируемые из Китая, и не менее 10% на товары из всех остальных стран.
Звонок состоялся после того, как один из чиновников Белого дома сообщил Трампу о планах Amazon. «Конечно, он был в ярости», — сообщил CNN высокопоставленный чиновник, пожелавший остаться анонимным. «Почему компания стоимостью в миллиарды долларов должна перекладывать расходы на потребителей?»
Во время пресс-брифинга во вторник пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт назвала этот шаг Amazon «враждебным и политическим актом», отметив, что этот вопрос обсуждался с Трампом.