Վաշինգտոնը Թբիլիսիին տեղեկացրել է, թե ինչ քայլեր է ակնկալում
Վաշինգտոնը Վրաստանի իշխանություններին տեղեկացրել է, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար: Այս մասին ասվում է globalnews.ge-ին տրված ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գրավոր պատասխանում: Պետդեպարտամենտը, սակայն, չի հստակեցրել, թե որ կետերի մասին է խոսքը։
«Մենք չենք մեկնաբանում փակ դիվանագիտական բանակցությունները։ ԱՄՆ- ն հստակ ցույց տվեց, թե ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել Վրաստանի կառավարությունը, որպեսզի ապացուցի, որ լուրջ է տրամադրված ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների բարելավմանը», - հայտարարել են Պետդեպարտամենտում:
Թբիլիսի վերադառնալուց հետո Դավիթաշվիլին հայտարարել է, որ ԱՄՆ իշխանությունների և «Վրացական երազանքի» դիրքորոշումները «լիովին համընկնում են»:
Հատկանշական է, որ մինչ այժմ Թրամփի վարչակազմը չի չեղարկել Բայդենի օրոք Վրաստանի վերաբերյալ ընդունված որոշումներն ու պատժամիջոցները:

Washington has informed Tbilisi of the steps it expects
Washington has informed the Georgian authorities of the steps they should take to normalize relations with the United States. This is stated in a written response from the US State Department to global news.ge. However, the State Department did not specify which points were in question.
“We do not comment on closed diplomatic negotiations. The United States demonstrated what steps the Georgian government can take to prove that it is serious about improving relations with the United States,” the State Department said.
After returning to Tbilisi, Davitashvili stated that the positions of the US authorities and the “Georgian Dream” “completely coincide.”
Notably, the Trump administration has not canceled the decisions and sanctions adopted against Georgia during the Biden administration.