Վաշինգտոնը Թբիլիսիին տեղեկացրել է, թե ինչ քայլեր է ակնկալում
Վաշինգտոնը Վրաստանի իշխանություններին տեղեկացրել է, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար: Այս մասին ասվում է globalnews.ge-ին տրված ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գրավոր պատասխանում: Պետդեպարտամենտը, սակայն, չի հստակեցրել, թե որ կետերի մասին է խոսքը։
«Մենք չենք մեկնաբանում փակ դիվանագիտական բանակցությունները։ ԱՄՆ- ն հստակ ցույց տվեց, թե ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել Վրաստանի կառավարությունը, որպեսզի ապացուցի, որ լուրջ է տրամադրված ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների բարելավմանը», - հայտարարել են Պետդեպարտամենտում:
Թբիլիսի վերադառնալուց հետո Դավիթաշվիլին հայտարարել է, որ ԱՄՆ իշխանությունների և «Վրացական երազանքի» դիրքորոշումները «լիովին համընկնում են»:
Հատկանշական է, որ մինչ այժմ Թրամփի վարչակազմը չի չեղարկել Բայդենի օրոք Վրաստանի վերաբերյալ ընդունված որոշումներն ու պատժամիջոցները:

Вашингтон проинформировал власти Грузии о шагах, которые необходимо предпринять для нормализации отношений с США. Об этом говорится в письменном ответе Госдепартамента США, предоставленном globalnews.ge. Однако Госдепартамент не уточнил, о каких именно пунктах идёт речь.
«Мы не комментируем закрытые дипломатические переговоры. США ясно дали понять, какие шаги может предпринять правительство Грузии, чтобы продемонстрировать серьёзность своего намерения улучшить отношения с США», — заявили в Госдепартаменте.
По возвращении в Тбилиси Давиташвили заявил, что позиции властей США и партии «Грузинская мечта» «полностью совпадают».
Примечательно, что администрация Трампа пока не отменила решения и санкции в отношении Грузии, принятые при администрации Байдена.