«Արաքսի միջանցքի նախագծի շուրջ կան անհիմն ենթադրություններ»․ Ալիև
Արաքսի միջանցքի նախագծի շուրջ կան տարբեր ենթադրություններ, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Իրականում՝ դրա համար որևէ հիմք չկա: Սա պարզապես նոր տրանսպորտային նախագիծ է, որն Իրանի միջոցով կապում է Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանին: Միևնույն ժամանակ, այն կբացի տարանցիկ մեծ հնարավորություններ»,- ասել է նա՝ Բաքվում կայացած ադրբեջանա-իրանական բիզնես ֆորումում:
Ալիևը նաև իրանական ընկերություններին հրավիրել է մասնակցել Ադրբեջանում իրականացվող ենթակառուցվածքային նախագծերին։
«Պետության կողմից Ադրբեջանում իրականացվում են բազմաթիվ ենթակառուցվածքային նախագծեր։ Մենք հրավիրում ենք իրանական ընկերություններին մասնակցելու դրանց։ Երկաթուղիներ, մայրուղիներ, կապի գծեր, էլեկտրահաղորդման գծեր՝ այս բոլոր նախագծերն այսօր մեր գլխավոր օրակարգում են»,- ասել է Ադրբեջանի ղեկավարը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что вокруг проекта Араксского коридора существуют различные предположения.
«На самом деле для этого нет никаких оснований. Это просто новый транспортный проект, который соединит основную часть Азербайджана с Нахичеванью через Иран. В то же время это откроет большие транзитные возможности», - сказал он на азербайджано-иранском бизнес-форуме в Баку.
Алиев также пригласил иранские компании к участию в инфраструктурных проектах, реализуемых в Азербайджане.
«Государство реализует в Азербайджане многочисленные инфраструктурные проекты». Приглашаем иранские компании принять в них участие. «Железные дороги, автомагистрали, линии связи, линии электропередач — все эти проекты сегодня в нашей главной повестке дня», — сказал азербайджанский лидер.