«Ղարաբաղը Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է». Իրանի նախագահ
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Բաքու կատարած այցի ընթացքում ընդգծել է, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքի անբաժանելի մասն է։
«Շատ ուրախ եմ, որ գտնվում եմ Ադրբեջանում։ Հուսով եմ, որ մեր այցը և կնքվելիք համաձայնագրերը կդառնան մեկնարկային կետ երկու երկրների միջև ավելի ակտիվ համագործակցության համար, որպեսզի տարածաշրջանում ձևավորվի համապատասխան համագործակցության մոդել»,– հայտարարել է Փեզեշքիանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում։
Փեզեշքիանը նաև նշել է. «Մենք համոզված ենք, որ պետք է հարգել Ադրբեջանի ժողովրդի իրավունքները, և Ղարաբաղը պետք է պատկանի Ադրբեջանին։ Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքի անբաժանելի մասն է, և մենք հարգում ենք այդ փաստը։ Մեր այցը ուղղված է երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդմանը»։

"Karabakh is an inseparable part of Azerbaijan." Iranian President
Iranian President Masoud Pezeshkian stressed during his visit to Baku that Karabakh is integral to Azerbaijan’s territory.
“I am thrilled to be in Azerbaijan. I hope that our visit and the agreements to be signed will become a starting point for more active cooperation between the two countries so that an appropriate model of cooperation can be formed in the region,” Pezeshkian said during a meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev.
Pezeshkian also noted: “We are convinced that the rights of the Azerbaijani people must be respected, and Karabakh must belong to Azerbaijan. Karabakh is integral to Azerbaijan’s territory, and we respect that fact. Our visit is aimed at strengthening relations between the two countries.”