Լավրովն ու Ռուբիոն հեռախոսազրույց են ունեցել
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց են ունեցել: Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի՝ նրանք քննարկել են ռուս-ամերիկյան երկխոսության և Ուկրաինայի ճգնաժամի հետ կապված հարցեր:
«Կողմերը շարունակել են ռուս-ամերիկյան քաղաքական երկխոսության հիմնական հարցերի շուրջ արդյունավետ կարծիքների փոխանակումը, որը վերջին շրջանում զգալիորեն ակտիվացել է: Հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացել է Ուկրաինայի ճգնաժամի վրա», - նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
Հաշվի առնելով, որ ապրիլի 25-ին տեղի է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Վիթքոֆի հանդիպումը, ԱԳՆ-ի հաղորդագրությունում ընդգծվում է, որ զրույցը տեղի է ունեցել այդ հանդիպման տրամաբանության շրջանակում: «Նախարարն ու պետքարտուղարը կարևորել են երկարաժամկետ կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված բանակցությունների մեկնարկի համար անհրաժեշտ նախադրյալների ձևավորման և համախմբման կարևորությունը», - ասված է հաղորդագրությունում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մի շարք այլ միջազգային խնդիրների: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել շփումները բոլոր մակարդակներով:

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov and US Secretary of State Marco Rubio had a telephone conversation. According to the Russian Foreign Ministry, they discussed issues related to the Russian-American dialogue and the Ukrainian crisis.
“The parties continued a productive exchange of views on the main issues of the Russian-American political dialogue, which has recently become significantly more active. The main attention was focused on the Ukrainian crisis,” the Russian Foreign Ministry noted.
Considering that the meeting between Russian President Vladimir Putin and US President’s special envoy Steve Witkoff took place on April 25, the Foreign Ministry’s statement emphasizes that the conversation occurred within the logic of that meeting. “The Minister and the Secretary of State emphasized the importance of forming and consolidating the necessary prerequisites for the launch of negotiations to establish a long-term, stable peace,” the statement says.
During the telephone conversation, a number of other international issues were also discussed. The parties agreed to continue contact on all levels.