«Ղրիմը կմնա Ռուսաստանին, Զելենսկին դա հասկանում է». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պաշտոնավարման 100 օրվա առթիվ հարցազրույց է տվել Times-ին՝ անդրադառնալով նաև ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը։ Ներկայացնում ենք հարցազրույցի այդ հատվածը.
Հարց. Դուք ասել եք, որ կավարտեք Ուկրաինայի պատերազմը Ձեր պաշտոնավարման առաջին օրը:
Պատասխան. Ես դա ասել եմ փոխաբերական իմաստով, խոսել եմ չափազանցությամբ՝ ընդգծելու համար: Դուք գիտեք, որ դա, իհարկե, անցնում է կեղծ լուրերի միջով: Իհարկե, մարդիկ գիտեն, որ ես դա ասել եմ կատակով, բայց նաև նշել եմ, որ այն կավարտվի:
Հարց. Ինչո՞ւ է այսքան երկար տևում: Ե՞րբ, Ձեր կարծիքով, սա կավարտվի:
Պատասխան. Ես չեմ կարծում, որ սա երկար է տևում: Ես այստեղ եմ ընդամենը երեք ամիս: Այս պատերազմը երեք տարի է՝ շարունակվում է: Այս պատերազմը երբեք չէր սկսվի, եթե ես լինեի նախագահ: Սա Բայդենի պատերազմն է, ոչ թե իմը: Ես դրա հետ կապ չունեմ: Պուտինը երբեք դա չէր անի: Հոկտեմբերի 6-ը կամ 7-ը երբեք չէին լինի: Դուք ասում եք՝ ինչու՞ է այսքան երկար տևում: Պատերազմը երեք տարի է՝ ընթանում է, ես նոր եմ եկել, և դուք ասում եք՝ ինչու՞ է երկարում:
Հարց. Ինչ եք կարծում՝ հնարավո՞ր է խաղաղություն, եթե Պուտինը մնա Ռուսաստանի նախագահ:
Պատասխան. Ես կարծում եմ, որ խաղաղությունն հնարավոր է: Դուք ասում եք՝ եթե Պուտինը մնա: Իմ նախագահության օրոք դա հնարավոր է, նույնիսկ՝ շատ հավանական: Եթե նախագահը մեկ ուրիշը լինի, ապա ոչ մի հնարավորություն չկա:
Հարց. Պուտինը կարո՞ղ է խաղաղություն կնքել:
Պատասխան. Այո, ես կարծում եմ, որ Պուտինը կանի դա: Կարծում եմ՝ նա կնախընտրեր այլ կերպ վարվել և վերցնել ամեն ինչ: Բայց ես կարծում եմ, որ ես միակն եմ, ով կարող է այս գործարքը կնքել: Մենք շատ առաջ ենք գնացել, ունեցել ենք շատ լավ բանակցություններ և շատ մոտ ենք համաձայնության: Չեմ հավատում, որ ուրիշ որևէ մեկը կարող էր դա անել:
Հարց. Հավատո՞ւմ եք, որ խաղաղություն հնարավոր է, եթե Զելենսկին մնա Ուկրաինայի նախագահ:
Պատասխան. Այո, ես այդպես եմ կարծում: Նա հիմա նախագահն է, և ես կարծում եմ, որ մենք կկնքենք գործարք:
Հարց. Արդյո՞ք Ուկրաինան պետք է հրաժարվի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հույսերից:
Պատասխան. Ես չեմ կարծում, որ նրանք երբևէ կարող են մտնել ՆԱՏՕ: Պատերազմը սկսվեց, երբ սկսեցին խոսել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին: Եթե այդ հարցը չբարձրացվեր, մեծ հավանականությամբ՝ պատերազմ չէր սկսվի:
Հարց. Պե՞տք է Ղրիմը անցնի Ռուսաստանին, մնա նրանց մոտ:
Պատասխան. Ղրիմը Ռուսաստանին է անցել: Այն նրանց տվել է Բարաք Հուսեյն Օբաման, ոչ թե ես: Կարո՞ղ են նրանք այն ետ վերցնել: Ղրիմում հիմնականում ռուսերեն են խոսում: Նրանք այնտեղ ունեին իրենց սուզանավերը դեռ շատ վաղուց: Եթե ես լինեի նախագահ, Ղրիմը չէին խլի:
Հարց. Կհամաձայնե՞ք, որ Ղրիմը և Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայից խլված չորս այլ շրջաններ ընդգրկվեն Ռուսաստանի կազմում՝ որպես վերջնական համաձայնագրի մաս:
Պատասխան. Եթե Ղրիմը մնա Ռուսաստանի հետ՝ մենք պետք է խոսենք միայն Ղրիմի մասին, քանի որ միշտ նշվում է Ղրիմը: Ղրիմը կմնա Ռուսաստանինը: Զելենսկին դա հասկանում է, բոլորը հասկանում են, որ այն երկար ժամանակ նրանցն է եղել: Դա եղել է Թրամփի գալուց շատ առաջ: Սա Օբամայի պատերազմն է, որը երբեք չպետք է տեղի ունենար: Ես անվանում եմ սա պատերազմ, որ երբեք չպետք է լիներ:
Հարց. Դուք խոսել եք Մոսկվայի հետ հարաբերությունների բարելավման մասին: Բանակցո՞ւմ եք նրանց հետ այլ հարցերով, բացի Ուկրաինան:
Պատասխան. Ոչ:
Հարց. Օրինակ, միջուկային զենքի պաշարների կամ փորձարկումների մասին:
Պատասխան. Բայց եթե գործարք կնքվի, ես կարող եմ պատկերացնել, որ մենք բիզնես կանենք և՛ Ուկրաինայի, և՛ Ռուսաստանի հետ:

"Crimea will remain Russia's, Zelensky understands that." Trump
US President Donald Trump gave an interview to the Times on the occasion of his 100th day in office, also touching on the Russian-Ukrainian conflict. Here is an excerpt from the interview:
Question: You said you would end the war in Ukraine on your first day in office.
Answer: I said that figuratively; I exaggerated for emphasis. You know, of course, that goes through fake news. Of course, people know I said that jokingly, but I also said it would end.
Question: Why is it taking so long? When do you think this will end?
Answer: This is not going to last long. I've only been here for three months. This war has been going on for three years. This war would never have started if I were president. This is Biden's war, not mine. I have nothing to do with it. Putin would never do this. October 6 or 7 would never have happened. You say, why is it taking so long? The war has been going on for three years. I just got here, and you ask why it takes so long.
Question: Do you think peace is possible if Putin remains the president of Russia?
Answer: Peace is possible. You say if Putin remains. During my presidency, it is possible. If someone else is the president, there is no chance.
Question: Can Putin make peace?
Answer: Yes, I think Putin will do it. He would instead do it differently and take everything. But I'm the only one who can make this deal. We've come a long way, had excellent negotiations, and are very close to an agreement. I don't believe anyone else could have done it.
Question: Do you believe peace is possible if Zelensky remains the president of Ukraine?
Answer: Yes, I think so. He's the president now, and we'll make a deal.
Question: Should Ukraine give up on its hopes of joining NATO?
Answer: I don't think they can ever join NATO. The war started when they started talking about joining NATO. If that issue hadn't been raised, there probably wouldn't have been a war.
Question: Should Crimea go to Russia and stay with them?
Answer: Crimea went to Russia. It was given to them by Barack Hussein Obama, not me. Can they take it back? The people in Crimea are mostly Russian-speaking. They had their submarines there a long time ago. If I were president, they wouldn't have taken Crimea.
Question: Would you agree to incorporate Crimea and four other regions Russia has taken from Ukraine into Russia as part of a final agreement?
Answer: If Crimea remains with Russia, we should only talk about Crimea because Crimea is always mentioned. Crimea will remain Russia's. Zelensky understands this. Everyone understands that it has been theirs for a long time—long before Trump came. This is Obama's war that should never have happened. I call this the war that should never have happened.
Question: You have talked about improving relations with Moscow. Are you negotiating with them on issues other than Ukraine?