Այսօր երեկոյան Հռոմի Պապի դագաղը կկնքվի
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի դագաղը կկնքվի այսօր երեկոյան՝ ժամը 20:00-ին, Սուրբ Պետրոսի տաճարում կայանալիք պատարագային արարողության ընթացքում:
Արարողությունը կղեկավարի Սուրբ Հռոմեական Եկեղեցու կամերլենգո կարդինալ Քևին Ֆարելը։ Կնքման արարողությանը կմասնակցեն մի քանի կարդինալներ և Սուրբ Աթոռի պաշտոնյաներ:
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հուղարկավորությունը տեղի կունենա շաբաթ օրը՝ ապրիլի 26-ին, ժամը 10:00-ին։ Հռոմի Պապի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա Սուրբ Պետրոսի հրապարակում, որից հետո պոնտիֆիկոսի մարմինը կտեղափոխվի Հռոմի Սանտա Մարիա Մաջորե եկեղեցի:
Նշենք, որ Հռոմի Պապի թաղմանը մասնակցելու համար Վատիկան են մեկնելու մի շարք երկրների ղեկավարներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։

The Pope's coffin will be sealed tonight
Pope Francis's coffin will be sealed this evening at 8:00 p.m. during a mass in St. Peter's Basilica.
Cardinal Kevin Farrell, the Holy Roman Church camerlengo, will lead the ceremony. Several cardinals and officials of the Holy See will participate in the sealing ceremony.
The funeral of Pope Francis will take place on Saturday, April 26, at 10:00 a.m. The Pope's funeral will take place in St. Peter's Square, after which the pontiff's body will be transferred to the church of Santa Maria Maggiore in Rome.
Several heads of state, including US President Donald Trump, will travel to the Vatican to attend the Pope's funeral.