Չինաստանը պատրաստվում է չեղարկել մաքսատուրքերը ամերիկյան որոշ ապրանքների վրա
Չինաստանը կարող է ԱՄՆ-ից ներմուծվող որոշ ապրանքներ ազատել 125% մաքսատուրքից և արդեն առաջին քայլերն է ձեռնարկում այս պլանի իրականացման համար։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով սեփական աղբյուրին։
Չինաստանի առևտրի նախարարությանն առընթեր աշխատանքային խումբը ներկայումս կազմում է ապրանքների ցուցակները, որոնք կարող են ազատվել մաքսատուրքերից, և կոչ է անում ընկերություններին՝ ներկայացնել իրենց սեփական առաջարկները:
Ըստ Caijing ֆինանսական ամսագրի, Պեկինը կարող է ցուցակում ավելացնել կիսահաղորդիչների արտադրության հետ կապված ութ արտադրանք:
Ուրբաթ օրը սոցցանցերում ակտիվորեն շրջանառվել է 131 կատեգորիայի ապրանքների ցանկ, որոնք կարող են ազատվել տուրքերից։ Դրանց թվում կարելի է տեսնել պատվաստանյութեր, քիմիական նյութեր և ինքնաթիռների շարժիչներ։ Այնուամենայնիվ, այս ցուցակի իսկության հաստատում չկա:

China is preparing to cancel tariffs on some American goods
Reuters, citing its own source, reports that China may exempt some goods imported from the United States from 125% tariffs and is already taking the first steps to implement this plan.
A working group under the Chinese Ministry of Commerce is compiling lists of goods that can be exempted from tariffs and is asking companies to submit their own proposals.
According to the Caijing financial magazine, Beijing may add eight products related to the production of semiconductors to the list.
On Friday, a list of 131 categories of goods that can be exempted from duties was actively circulated on social networks. Among them are vaccines, chemicals, and aircraft engines. However, the authenticity of this list has not been confirmed.