«Ներկայումս երկկողմ բանակցություններ են ընթանում Հայաստանի հետ». Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին, որի հետ քննարկել են էներգետիկ համագործակցությանը և տարածաշրջանին վերաբերող հարցեր։ Ըստ ադրբեջանական զլմ-ների՝ նրանք նաև անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին։
Հանդիպմանը Կայա Կալլասը հայտարարել է, որ ԵՄ-ը և Ադրբեջանը հաջող և արդյունավետ համագործակցություն են հաստատել էներգետիկ ոլորտում։ Անդրադառնալով տրանսպորտային կապերին՝ Կալլասն ընդգծել է Ադրբեջանի, որպես կարևոր տարածաշրջանային պետության, դերը:
Ալիևն էլ հայտարարել է, որ Ադրբեջանը Եվրամիության հուսալի գործընկերն է։ Նա անդրադարձել է Հարավային գազային միջանցքի դերին։ Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը գազ է մատակարարում եվրոպական 10 երկրի, որոնցից 8-ը՝ Եվրոմիության անդամներ են: Նախագահը նշել է, որ գազի մատակարարումների աշխարհագրական ընդգրկմամբ Ադրբեջանը եվրոպական տարածքը գազով ապահովող առաջին երկրներից մեկն է:
Նա նաև կարևորել է Ադրբեջանի դերը Տրանսկասպյան էներգետիկ միջանցքի զարգացման, ինչպես նաև Սև ծովում Վրաստանի, Ռումինիայի, Հունգարիայի և, վերջերս, Բուլղարիայի մասնակցությամբ նախագծերի իրականացման գործում: Իլհամ Ալիևը հայտնել է, որ տրանսպորտային ոլորտում Ադրբեջանի և ԵՄ-ի համագործակցության լայն հնարավորություններ կան:
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում տևական կայունության ապահովման հարցի շուրջ։
Ըստ ադրբեջանական զլմ-ների հաղորդագրությունների՝ Ալիևը հայտարարել է, որ ներկայումս երկկողմ հիմքի վրա քայլեր են ձեռնարկվում, և բանակցություններ են ընթանում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ:

«В настоящее время ведутся двусторонние переговоры с Арменией», — Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Каю Каллас, с которой обсудил вопросы энергетического сотрудничества и региональные темы. Согласно азербайджанским СМИ, они также затронули армяно-азербайджанский мирный процесс.
На встрече Кая Каллас заявила, что ЕС и Азербайджан установили успешное и эффективное сотрудничество в энергетической сфере. Касаясь транспортных связей, Каллас подчеркнула роль Азербайджана как важного регионального государства.
Алиев, в свою очередь, заявил, что Азербайджан является надёжным партнёром Европейского союза. Он отметил роль Южного газового коридора, подчеркнув, что Азербайджан поставляет газ в 10 европейских стран, 8 из которых являются членами ЕС. По его словам, по географическому охвату поставок газа Азербайджан входит в число ведущих стран, обеспечивающих европейский регион газом.
Он также подчеркнул важность роли Азербайджана в развитии Транскаспийского энергетического коридора, а также в реализации проектов с участием Грузии, Румынии, Венгрии и, недавно, Болгарии в Чёрном море. Ильхам Алиев отметил, что в транспортной сфере существуют широкие возможности для сотрудничества между Азербайджаном и ЕС.
Стороны также обменялись мнениями по вопросу обеспечения долгосрочной стабильности на Южном Кавказе.
Согласно сообщениям азербайджанских СМИ, Алиев заявил, что в настоящее время предпринимаются шаги на двусторонней основе, и ведутся переговоры с Арменией в направлении урегулирования отношений.