ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ը Ռուսաստանին երկարաժամկետ սպառնալիք են համարում. Ռյուտե
«Մենք ՆԱՏՕ-ում բոլորս համաձայն ենք, որ Ռուսաստանը երկարաժամկետ սպառնալիք է ներկայացնում ՆԱՏՕ -ի՝ ամբողջ եվրատլանտյան տարածքի համար»,- հայտարարել է Դաշինքի գլխավոր քարտուղարը՝ Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ բանակցություններից հետո:
Նա հավելել է, որ Թրամփի վարչակազմը նախկինի պես հավատարիմ է ՆԱՏՕ-ին, չնայած Վաշինգտոնն ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն է դարձնում Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանին:
Մարկ Ռյուտեն նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինայի հարցով խաղաղության բանակցությունների խոչընդոտն այս պահին Ռուսաստանի դիրքորոշումն է:
«Հիմա սեղանին ինչ-որ բան կա, և կարծում եմ, որ ուկրաինացիներն իրականում խաղի մեջ են։ Եվ հիմա, կարծում եմ, գնդակն ակնհայտորեն ռուսական դաշտում է»,- ասել է նա։

The US and EU consider Russia a long-term threat. Rutte
“We all agree in NATO that Russia poses a long-term threat to NATO, to the entire Euro-Atlantic area,” the alliance’s secretary general said after talks with US President Donald Trump in Washington.
He added that the Trump administration remains committed to NATO despite Washington’s increasing focus on the Asia-Pacific region.
Mark Rutte also said that the obstacle to peace talks in Ukraine at the moment is Russia’s position.
“There is something on the table now, and I think the Ukrainians are actually in the game. And now, I think, the ball is clearly in Russia’s court,” he said.