Ուկրաինայի հարցով շատ կարևոր հանդիպումներ տեղի կունենան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ առաջիկա օրերին Ուկրաինայի հարցով շատ կարևոր հանդիպումներ են լինելու։ Նրա խոսքով՝ բանակցություններից ԱՄՆ-ի դուրս գալու հարցը կարող է օրակարգում հայտնվել 2 շաբաթից։ Առաջիկա օրերը այս առումով խիստ կարևոր են։ ՌԴ-ի զիջումը պատերազմի դադարեցումն է և ողջ Ուկրաինան գրավելուց հրաժարվելը, ասել է նա։
«Մենք ցանկանում ենք արագ ավարտել այս պատերազմը: Կարծում եմ՝ առաջընթաց ենք գրանցել, կտեսնենք, թե ինչ կլինի: Առաջիկա մի քանի օրերին շատ կարևոր հանդիպումներ են լինելու»,- ասել է Թրամփը՝ Սպիտակ տանը Նորվեգիայի վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ:
Թրամփը վստահություն է հայտնել, որ Միացյալ Նահանգները դուրս չի գա Ուկրաինայի բանակցություններից, քանի որ համաձայնություն ձեռք կբերվի։
«Կարծում եմ՝ գործարք կկնքենք: Դա հիանալի կլինի, կարող եք այս մասին հարցնել երկու շաբաթից»,- ասել է նա՝ պատասխանել է բանակցություններից ԱՄՆ-ի դուրս գալու հեռանկարների մասին հարցին։
ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ չի հավատում, թե Ռուսաստանն արգելափակում է Ուկրաինայում հրադադարի համաձայնագիրը։
«Ես այդպես չեմ կարծում: Ես կարծում եմ, որ նրանք երկուսն էլ (Ռուսաստանը և Ուկրաինան - խմբ.) ցանկանում են խաղաղություն և նրանք երկուսն էլ ցանկանում են գործարք կնքել»,- ասել է Թրամփը և հավելել, որ ԱՄՆ-ն Ռուսաստանի վրա մեծ ճնշում է գործադրում։

Crucial meetings will take place on the issue of Ukraine
US President Donald Trump has announced that important meetings on the Ukraine issue will take place in the coming days.
"We want to end this war quickly. I think we've made progress; we'll see what happens. There will be crucial meetings in the next few days," Trump said during a meeting with the Prime Minister of Norway at the White House.
Trump expressed confidence that the United States will not withdraw from the Ukraine talks because an agreement will be reached.
"I think we will make a deal. That would be great; you can ask about it in two weeks," he said, responding to a question about the prospects for the US withdrawal from the talks.
The US president said that he does not believe that Russia is blocking a ceasefire agreement in Ukraine.
"I don't think so. I think they both (Russia and Ukraine - ed.) want peace, and they both want to make a deal," Trump said, adding that the United States is putting a lot of pressure on Russia.