«Անկեղծորեն կիսում եմ հայ համայնքի անցյալի տառապանքները»․ Էրդողան
Ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը ցավակցական ուղերձ է հղել Թուրքիայի Հայոց պատրիարքարանին և Թուրքիայի հայ համայնքին։ Էրդողանը 2012 թվականից սկսած ապրիլի 24-ին ցավակցական ուղերձ է հղում։
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի դժվարին պայմաններում իրենց կյանքը կորցրած Օսմանյան կայսրության հայ քաղաքացիներին այս տարի ևս հարգանքով ենք հիշում։ Իմ խորին ցավակցությունն եմ հայտնում նրանց ժառանգներին։
Մենք՝ որպես 86 միլիոնանոց ժողովուրդ, հավատացած ենք, որ անցյալի ցավալի հիշողությունները չպետք է ստվերեն մեր ներկան ու ապագան։ Անհրաժեշտ է համատեղ ջանքերով կերտել մեր վաղվա օրը։ Նրանք, ովքեր փորձում են պատմության էջերից թշնամանք բորբոքել ու խաթարել մեր միջև եղած ամուր կապերը, երբեք չեն հասել իրենց նպատակին։
Ինչ էլ որ լինի պատճառը, երբեք չենք հանդուրժել և չենք հանդուրժի, որ մեր որևէ քաղաքացի խտրականության, մեկուսացման ենթարկվի։ Այս մտքերով ևս մեկ անգամ անկեղծորեն կիսում եմ հայ համայնքի անցյալի տառապանքները և հարգանքով հիշում զոհված Օսմանյան քաղաքացիներին», - ասված է Էրդողանի ուղերձում։

"I sincerely share the past suffering of the Armenian community." Erdogan
On the occasion of the 110th anniversary of the Genocide, Turkish President Recep Tayyip Erdogan sent a message of condolences to the Armenian Patriarchate of Turkey and the Armenian community in Turkey. Erdogan has been sending a message of condolences every April 24 since 2012.
"This year, we remember with respect the Armenian citizens of the Ottoman Empire who lost their lives in the difficult conditions of World War I. I express my deepest condolences to their descendants.
As 86 million people, we believe that the painful memories of the past should not overshadow our present and future. It is necessary to build our tomorrow with joint efforts. Those who try to incite hostility from the pages of history and undermine our strong ties have never achieved their goal.
Whatever the reason, we have never tolerated and will not accept our citizens being subjected to discrimination or isolation. "With these thoughts, I once again sincerely share the past suffering of the Armenian community and respectfully remember the fallen Ottoman citizens," Erdogan's message reads.