Պակիստանը փակել է իր օդային տարածքը հնդկական ավիաընկերությունների համար
Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև լարվածությունը կտրուկ աճել է Քաշմիրում տեղի ունեցած զինված հարձակման հետևանքով, որի զոհ են դարձել 26 մարդ։ Հնդկաստանի ոստիկանությունը հրապարակել է երեք զինյալ կասկածյալների անուններ՝ նշելով, որ նրանցից երկուսը Պակիստանից են, սակայն Նյու Դելին դեռևս որևէ ապացույց չի ներկայացրել այդ կապերի վերաբերյալ և հավելյալ մանրամասներ չի հաղորդել։
Պակիստանը կտրականապես հերքել է իր առնչությունը՝ նշելով, որ հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է նախկինում անհայտ զինված խմբավորումը՝ «Քաշմիրի Դիմադրություն» անվանմամբ։
Հնդկաստանը թուլացրել է դիվանագիտական հարաբերությունները Պակիստանի հետ՝ կասեցնելով վեց տասնամյակ գործող Ինդոս գետի ջրերի համատեղ օգտագործման վերաբերյալ պայմանագիրը և փակելով երկու երկրների միջև գործող միակ ցամաքային անցակետը։ Հնդկաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է նաև, որ  ապրիլի 27-ից օրվանից չեղարկվելու են պակիստանցի քաղաքացիներին տրված բոլոր վիզաները, բացի այդ, հնդիկներին խորհուրդ է տրվել զերծ մնալ Պակիստան ուղևորություններից։
Ի պատասխան՝ Պակիստանը փակել է իր օդային տարածքը հնդկական ավիաընկերությունների համար և մերժել Նյու Դելիի կողմից Ինդոս գետի ջրերի համատեղ օգտագործման վերաբերյալ պայմանագրի կասեցումը:
«Պակիստանի ինքնիշխանությանը կամ նրա ժողովրդի անվտանգությանը սպառնացող ցանկացած քայլ կստանա կոշտ ու համարժեք պատասխան բոլոր ոլորտներում», - նշված է Պակիստանի վարչապետի աշխատակազմի կողմից արված հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ Պակիստանին պատկանող ջրերը կանգնեցնելու կամ շեղելու ցանկացած փորձ կդիտվի որպես պատերազմի ակտ։

Tensions between India and Pakistan have risen sharply after a militant attack in Kashmir that killed 26 people. Indian police have named three suspected militants, saying two of them were Pakistani, but New Delhi has yet to provide any evidence of the links or provide further details.
Pakistan has vehemently denied any involvement, saying a previously unknown militant group calling itself the Kashmir Resistance claimed responsibility for the attack.
India has downgraded diplomatic relations with Pakistan, suspending a six-decade-old Indus River water-sharing agreement and closing the only land border crossing between the two countries. India's foreign ministry also said it would cancel all visas to Pakistani nationals from April 27 and advised Indians to avoid traveling to Pakistan.
In response, Pakistan closed its airspace to Indian airlines and rejected New Delhi's suspension of the Indus River Waters Agreement.
"Any move that threatens the sovereignty of Pakistan or the security of its people will be met with a strong and proportionate response across all sectors," the Pakistani Prime Minister's Office said in a statement.
The statement also said that any attempt to stop or divert water belonging to Pakistan would be considered an act of war.