«Նրանք կա՛մ «այո» կասեն, կա՛մ ԱՄՆ-ն դուրս կգա այս գործընթացից». Վենս
Եկել է Ուկրաինայում պատերազմի կարգավորման վերաբերյալ Վաշինգտոնի առաջարկներն ընդունելու ժամանակը, հակառակ դեպքում ԱՄՆ-ն կհրաժարվի մասնակցել դիվանագիտական գործընթացին․ չորեքշաբթի հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը:
Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն շատ հստակ առաջարկ է արել Ռուսաստանին և Ուկրաինային խաղաղության համաձայնագրում առաջ շարժվելու վերաբերյալ՝ հավելելով, որ ժամանակն է, որ նրանք կամ «այո» ասեն, կամ Միացյալ Նահանգները դուրս կգա գործընթացից:
Միևնույն ժամանակ, Վենսը ընդգծել է, որ հակամարտության կարգավորման և ցանկացած խաղաղության համաձայնագրի կնքման համար և՛ Ռուսաստանը, և՛ Ուկրաինան ստիպված կլինեն տարածքային զիջումների գնալ:
«Ե՛վ Ուկրաինան, և՛ Ռուսաստանը ստիպված կլինեին հրաժարվել տարածքի մի մասից, որը կողմերից յուրաքանչյուրը ներկայումս վերահսկում է։ Մենք կհրաժարվենք Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև միջնորդությունից, եթե դրական պատասխան չստանանք։ Մենք հստակ և արդար առաջարկ ենք ներկայացրել ինչպես ռուսներին, այնպես էլ ուկրաինացիներին», - ասել է Վանսը։

"They will either say 'yes' or the United States will withdraw from this process." Vance
It is time to accept Washington’s proposals for a settlement of the war in Ukraine, or the United States will withdraw from the diplomatic process, US Vice President J.D. Vance said on Wednesday.
Vice President J.D. Vance said the United States has made an apparent offer to Russia and Ukraine to move forward with a peace agreement, adding that it is time for them to say “yes” or the United States will withdraw from the process.
At the same time, Vance stressed that Russia and Ukraine would have to make territorial concessions to resolve the conflict and conclude any peace agreement.
“Ukraine and Russia would have to give up some territory each side currently controls. We will withdraw from mediation between Russia and Ukraine if we do not receive a positive response. We have made a clear and fair offer to both the Russians and the Ukrainians,” Vance said.