«Առանց խաղաքարտերի մնացած մարդը կարող է կորցնել երկիրը»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին քննադատել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկում՝ այս անգամ՝ Ղրիմի թեմայով։
«Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին The Wall Street Journal-ի առաջին էջում պարծենում է, որ Ուկրաինան իրավաբանորեն չի ճանաչում Ղրիմի օկուպացիան, այս առումով խոսելու ոչինչ չկա։ Այս հայտարարությունը վնաս է հասցնում Ռուսաստանի հետ խաղաղ բանակցություններին, քանի որ Ղրիմը կորցրել է շատ տարիներ առաջ՝ նախագահ Բարաք Օբամայի օրոք և սա նույնիսկ քննարկման թեմա չէ։
Զելենսկիին ոչ ոք չի խնդրում, որ Ղրիմը ճանաչի որպես ռուսական տարածք, բայց եթե նա ուզում է Ղրիմը, ինչո՞ւ դրա համար չէին պայքարում տասնմեկ տարի առաջ, երբ այն հանձնվեց Ռուսաստանին առանց մեկ կրակոցի։ Զելենսկու նման հայտարարություններն են, որ այս պատերազմն այդքան դժվար է լուծվում: Նա պարծենալու բան չունի։
Իրավիճակն Ուկրաինայում սարսափելի է. առանց խաղաքարտերի մնացած մարդը կարող է խաղաղություն հաստատել կամ պայքարել ևս 3 տարի, մինչև կորցնի ամբողջ երկիրը: Ես կապ չունեմ Ռուսաստանի հետ, բայց կապ ունեմ շաբաթական միջինը հինգ հազար ռուս և ուկրաինացի զինվորներին փրկելու ցանկության հետ, որոնք առանց պատճառի են մահանում»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։

US President Donald Trump has again criticized Ukrainian President Volodymyr Zelensky, this time on the topic of Crimea.
"Ukrainian President Volodymyr Zelensky boasts on the front page of The Wall Street Journal that Ukraine does not legally recognize the occupation of Crimea; there is nothing to talk about in this regard. This statement harms peace talks with Russia because Crimea was lost many years ago under President Barack Obama, and this is not even a topic for discussion.
No one is asking Zelensky to recognize Crimea as Russian territory, but if he wants Crimea, why didn't they fight for it eleven years ago, when it was handed over to Russia without a single shot being fired? Statements like this from Zelensky are why this war is so brutal to resolve. He has nothing to brag about.
The situation in Ukraine is terrible. "A man left with no cards can make peace or fight for another 3 years until he loses his entire country. I have nothing to do with Russia, but I do have a desire to save an average of 5,000 Russian and Ukrainian soldiers a week who are dying for no reason," the US president said.