Ռուբիոն չի մեկնի Լոնդոն․ պատճառը Զելենսկու դիրքորոշումն է
Ինչպես հայտնում են ամերիկյան հեղինակավոր զլմ-ները՝ CNN-ը, New York Times-ը և Financial Times-ը, ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն չի մասնակցի Ուկրաինայի պատերազմին վերջ տալուն ուղղված Լոնդոնում կայանալիք բանակցություններին, որոնք կկայանան այսօր։ Ըստ պարբերականների՝ Կիևը հստակ հասկացրել է, որ մերժելու է հակամարտությունը դադարեցնելու՝ Թրամփի վարչակազմի առաջարկի հիմնական կետերից մեկը՝ օկուպացված Ղրիմի նկատմամբ Ռուսաստանի վերահսկողության ճանաչումը։
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ն բանակցություններին կներկայացնի միայն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հարցերով հատուկ բանագնաց Քիթ Քելլոգը։
Ռուբիոյից հետո Լոնդոնում հետաձգվել է նաև Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի արտգործնախարարների կողմից նախատեսված հանդիպումը․ գրում է Sky News-ը։
Բանակցություններ տեղի կունենան պաշտոնյաների միջև։ Ուկրաինայից կմեկնի միայն արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիգան, ով հանդիպում կունենա բրիտանացի գործընկեր Դեյվիդ Լամիի հետ։

Rubio will not travel to London: the reason is Zelensky's position
According to the authoritative American media outlets CNN, New York Times, and Financial Times, US Secretary of State Marco Rubio will not participate in the talks in London aimed at ending the war in Ukraine, which will take place today. According to the newspapers, Kyiv has made it clear that it will reject one of the main points of the Trump administration's proposal to end the conflict - recognition of Russian control over the occupied Crimea.
It is noted that the US will only represent US President Donald Trump's special envoy for Ukraine and Russia, Keith Kellogg, at the talks.
Sky News reports that after Rubio, a meeting scheduled for the foreign ministers of Britain, France, and Germany in London has also been postponed.
Negotiations will take place between officials. Only Foreign Minister Andriy Sibiga will leave Ukraine, where he will meet with his British counterpart, David Lamy.