Ըստ Թրամփի պլանի՝ ինչ է առաջարվում Ուկրաինային և Ռուսաստանին. Axios
Ամերիկյան Axios պարբերականը հրապարակել է Ուկրաինայում պատերազմի վերաբերյալ Թրամփի խաղաղության ծրագիրը։ Ըստ պարբերականի՝ ԱՄՆ-ն դուրս կգա բանակցություններից, եթե կողմերը շուտով համաձայնություն չկնքեն այս առաջարկների հիման վրա։
Հոդվածում ասվում է, որ Թրամփը այսօր ակնկալում էր Ուկրաինայի պատասխանը այս կետերի վերաբերյալ, սակայան արդեն առավոտյան հեղինակավոր պարբերականները հաղորդեցին, որ Ուկրաինան այն մերժել է, որի պատճառով էլ Ռուբիոն չի այցելի Լոնդոնի բանակցություններին։
Ի՞նչ է առաջարակվում Ռուսաստանին ըստ Թրամփի պլանի
• Ղրիմի դե յուրե ճանաչում՝ որպես ռուսական տերիտորիա
• Դոնեցկի, Լուգանսկի, Խերսոնի և Զապորոժիեի շրջանների մի մասի նկատմամբ վերահսկողության փաստացի ճանաչում.
• Խոստում, որ Ուկրաինան չի անդամակցի ՆԱՏՕ-ին.
• 2014 թվականից Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների վերացում
• Համագործակցություն ԱՄՆ-ի հետ էներգետիկայի և արդյունաբերության ոլորտում
Ի՞նչ է առաջարկվում Ուկրաինային՝ ըստ Թրամփի պլանի
• «Անվտանգության երաշխիքներ» մի խումբ երկրների կողմից (առանց ԱՄՆ-ի մասնակցության, կարող են լինել և ոչ ԵՄ անդամ)
• Ռուսական զորքերի դուրսբերում Խարկովի մարզի մի մասի տարածքներից
• Անխոչընդոտ անցում Դնեպր գետի երկայնքով, որն անցնում է հարավային ճակատային գծով.
• Փոխհատուցում և Ուկրաինայի վերականգնման աջակցություն
• Զապորոժիեի ատոմակայանը, որն ամենամեծն է Եվրոպայում, կհամարվի ուկրաինական տարածք, սակայն կշահագործվի ԱՄՆ-ի կողմից, որտեղից էլեկտրաէներգիա կմատակարարվի ինչպես Ուկրաինային, այնպես էլ Ռուսաստանին:
Փաստաթղթում հղում է արվում ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև օգտակար հանածոների մասին պայմանագրին, որը պիտի ստորագրվեր հինգշաբթի օրը:
Թրամփի պլանը մշակվել է այն բանից հետո, երբ նախագահի բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆն անցյալ շաբաթ Պուտինի հետ ունեցել է ավելի քան չորս ժամ տևած հանդիպում։

The American newspaper Axios has published Trump's peace plan for the war in Ukraine. According to the newspaper, the United States will withdraw from the negotiations if the parties do not reach an agreement based on these proposals soon.
The article says that Trump expected Ukraine's response on these points today. Still, this morning, reputable newspapers reported that Ukraine had already rejected it, so Rubio will not attend the London talks.
What is offered to Russia according to Trump's plan
• De jure recognition of Crimea as Russian territory
• De facto recognition of control over part of the Donetsk, Luhansk, Kherson, and Zaporizhzhia regions
• A promise that Ukraine will not join NATO
• Lifting of sanctions against Russia since 2014
• Cooperation with the US in the energy and industrial sectors
What is offered to Ukraine under the Trump plan
• "Security guarantees" from a group of countries (without the participation of the US, maybe non-EU members)
• Withdrawal of Russian troops from part of the Kharkiv region
• Unhindered passage along the Dnieper River runs along the southern front line.
• Compensation and Assistance for Ukraine's Reconstruction
• The Zaporizhzhia nuclear power plant, the largest in Europe, would be considered Ukrainian territory but operated by the United States, from which it would supply electricity to Ukraine and Russia.
The document references a U.S.-Ukraine mineral rights agreement that is due to be signed on Thursday.
Trump's plan came after the president's envoy, Steve Witkoff, met with Putin for more than four hours last week.