Թրամփը ՌԴ–ին թույլ կտա պահպանել Ուկրաինայից գրաված տարածքները․ The Telegraph
The Telegraph-ը գրում է, որ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, առաջարկվող խաղաղության գործարքի շրջանակում, պատրաստ է թույլ տալ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին պահպանել Ուկրաինայից գրավված գրեթե բոլոր տարածքները։
Ըստ պարբերականի, այս առաջարկը յոթ կետից բաղկացած պլանի մաս է կազմում, որը նախատեսված է պատերազմի դադարեցման համար, սակայն Ուկրաինային ԱՄՆ-ի կողմից հստակ անվտանգային երաշխիքներ չի տրամադրում։ Պլանը նախատեսվում է քննարկել չորեքշաբթի օրը Լոնդոնում, որտեղ ամերիկացի պաշտոնյաները կլսեն Կիևի արձագանքը։
Առաջարկի համաձայն՝ ԱՄՆ-ը պատրաստ է պաշտոնապես ճանաչել Ռուսաստանի ինքնիշխանությունը Ղրիմի նկատմամբ, ինչպես նաև փաստացիորեն ընդունել այլ գրավյալ տարածքների պահպանումը Ռուսաստանի կողմից։
Սա նշանակում է ճակատային գծի սառեցում, ինչը թույլ կտա Պուտինին պահպանել ներկայումս վերահսկվող գրեթե ողջ տարածքները։
Պլանը, սակայն, ներառում է որոշ փոփոխություններ, որոնք կարող են օգտակար լինել Ուկրաինային։ Մասնավորապես, Ռուսաստանը կհրաժարվի իր վերահսկողության տակ գտնվող երկու փոքր տարածքներից։ Ուկրաինան կվերականգնի մուտքը Դնեպր գետի գետաբերան, իսկ Ռուսաստանը կլքի Խերսոնի մարզի երկրորդ տարածքը։
ԱՄՆ հատուկ բանագնաց, գեներալ Քիթ Քելլոգը հույս ունի ստանալ Ուկրաինայի համաձայնությունը պլանի վերաբերյալ։ Նրա գործընկեր Սթիվ Վիթքոֆը դրանից հետո կմեկնի Մոսկվա՝ պլանը ներկայացնելու Վլադիմիր Պուտինին։
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշում է The Telegraph-ը, պլանը դժվարությամբ կընդունվի Կիևի կողմից, քանի որ այն ենթադրում է տարածքների կորուստ՝ առանց հստակ անվտանգային երաշխիքների։ Ուկրաինայի պաշտոնյաները պարբերականին հայտնել են, որ թերահավատ են խաղաղության գործարքի հաջողության հարցում։

Trump will allow Russia to keep territories it seized from Ukraine. The Telegraph
The Telegraph writes that former US President Donald Trump, as part of a proposed peace deal, is ready to allow Russian President Vladimir Putin to keep almost all the territories seized from Ukraine.
According to the newspaper, this proposal is part of a seven-point plan designed to end the war but does not provide Ukraine with explicit security guarantees from the US. The plan will be discussed Wednesday in London, where American officials will hear Kyiv's response.
According to the proposal, the US is ready to formally recognize Russian sovereignty over Crimea, as well as de facto accept the retention of other occupied territories by Russia.
This means a freeze on the front line, allowing Putin to keep almost all the territories under his control.
However, the plan includes some changes that could benefit Ukraine. In particular, Russia will give up two small territories under its control. Ukraine will regain access to the Dnieper River estuary, and Russia will withdraw from the second territory in the Kherson region.
US special envoy General Keith Kellogg hopes to get Ukraine's agreement on the plan. His counterpart, Steve Witkoff, will then travel to Moscow to present the plan to Vladimir Putin.
However, as The Telegraph notes, Kyiv will find the plan difficult to accept because it involves the loss of territory without clear security guarantees. Ukrainian officials told the newspaper that they are skeptical about the peace deal's success.