Ռուբիոն հայտարարել է պետքարտուղարության լայնածավալ վերակառուցման մասին
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է Պետդեպարտամենտի համապարփակ վերակառուցման մասին, որի արդյունքում կկրճատվեն գերատեսչության բազմաթիվ արտասահմանյան ծրագրեր, իսկ աշխատակիցների զգալի մասը կազատվի աշխատանքից։
Նրա խոսքով՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունն ուռճացված է, բյուրոկրատացված և հավատարիմ է «արմատական քաղաքական գաղափարախոսությանը»։ Ռուբիոն նշել է, որ կդադարեցվեն այն նախաձեռնությունները, որոնք «չեն համապատասխանում Ամերիկայի հիմնարար ազգային շահերին»։
Մասնավորապես, նա հայտնել է, որ կլուծարվի այն բաժինը, որը զբաղվում էր մարդու իրավունքների խախտումների մոնիթորինգով արտասահմանում, ինչպես նաև ռազմական հանցագործությունների և ցեղասպանության հարցերով։
Ռուբիոն այդ ստորաբաժանումը նկարագրել է որպես «ձախ ակտիվիստների հարթակ՝ պահպանողական առաջնորդների դեմ վենդետաներ իրականացնելու համար»։ Նա որպես օրինակ նշել է Լեհաստանը, Հունգարիան և Բրազիլիան, նշելով, որ Լեհաստանում ու Բրազիլիայում իշխանությունը կորցրել են այն ղեկավարները, ովքեր գաղափարապես մոտ էին նախկին նախագահ Թրամփին։
Պետդեպարտամենտի մամուլի խոսնակ Թեմմի Բրյուսը հայտարարել է․ «Մենք բախվում ենք լուրջ մարտահրավերների ամբողջ աշխարհում՝ նախագահ Թրամփի «Առաջին հերթին Ամերիկան» սկզբունքով արտաքին քաղաքականություն իրականացնելու շրջանակում։ Պետք է վերակազմակերպենք և զորացնենք Պետդեպարտամենտը։ Ներկայիս վիճակում այն ուռճացված է, բյուրոկրատացված և անկարող՝ արձագանքելու նոր դարաշրջանի՝ մեծ տերությունների միջև մրցակցությամբ պայմանավորված դիվանագիտական պահանջներին»։

US Secretary of State Marco Rubio has announced a comprehensive restructuring of the State Department, which will reduce many of the department's foreign programs and dismiss a significant part of the staff.
According to him, the Foreign Ministry is bloated, bureaucratized, and committed to a "radical political ideology." Rubio noted that initiatives that "do not correspond to America's fundamental national interests" will be stopped.
In particular, he announced that the department that was engaged in monitoring human rights violations abroad, as well as war crimes and genocide issues, would be liquidated.
Rubio described this unit as "a platform for left-wing activists to carry out vendettas against conservative leaders." He cited Poland, Hungary, and Brazil as examples, noting that leaders ideologically close to former President Trump lost power in Poland and Brazil.
State Department spokeswoman Tammy Bruce said, "We face serious challenges worldwide as we pursue President Trump's 'America First' foreign policy. We must reorganize and strengthen the State Department. In its current state, it is bloated, bureaucratized, and unable to respond to the diplomatic demands of a new era of great-power competition."