Առանց Մոսկվայի վրա ճնշում գործադրելու՝ հնարավոր չէ
Ուկրաինան իրավաբանորեն չի ճանաչում Ղրիմի օկուպացիան, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
«Խոսելու ոչինչ չկա, սա մեր Սահմանադրությունից դուրս է: Սա մեր տարածքն է, Ուկրաինայի ժողովրդի տարածքը։ Հենց սկսում ենք խոսել Ղրիմի, մեր ինքնիշխան տարածքների մասին, մտնում ենք այն ֆորմատի մեջ, որը ցանկանում է Ռուսաստանը՝ երկարացնելով պատերազմը»,- ասել է նա։
Զելենսկու խոսքով՝ ամեն ինչի շուրջ հնարավոր չի լինի արագ պայմանավորվել, քանի որ 12 տարի պայքարում են, և սա արդեն պատասխան է, թե արդյոք հնարավո՞ր է Ռուսաստանի հետ պայմանավորվել:
«Ոչ, առանց Մոսկվայի վրա ճնշում գործադրելու՝ հնարավոր չէ։ Ուկրաինան ցանկանում է արագ, արդար խաղաղություն և անվերապահ զինադադար՝ որպես դրա առաջին քայլ։ Հրադադարից հետո Ուկրաինան պատրաստ է Ռուսաստանի հետ բանակցությունների ցանկացած ձևաչափով»,- ասել է նա։
Ուկրաինայի նախագահը հավելել է, որ պատրաստ է հանդիպել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ Վատիկան կատարած այցի ժամանակ։

It is not possible without putting pressure on Moscow
Ukraine does not legally recognize the occupation of Crimea, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said.
“There is nothing to talk about; this is outside our Constitution. This is our territory, the territory of the Ukrainian people. As soon as we start talking about Crimea, our sovereign territories, we enter the format that Russia wants, prolonging the war,” he said.
According to Zelensky, it will not be possible to quickly agree on everything because they have been fighting for 12 years, which already answers the question of whether it is possible to reach an agreement with Russia.
“No, it is not possible without putting pressure on Moscow. Ukraine wants a quick, just peace and an unconditional ceasefire as the first step. After the ceasefire, Ukraine is ready for negotiations with Russia in any format,” he said.
The Ukrainian president added that he is ready to meet with US President Donald Trump during his visit to the Vatican.