Վատիկանը նշել է Հռոմի Պապի մահվան պատճառը
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի մահվան պատճառը կաթվածն ու դրա հետևանքներն են, հայտարարել է Վատիկանի առողջապահության և հիգիենայի գրասենյակի ղեկավար Անդրեա Արկանջելին։
«Հաստատում եմ՝ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսը մահացել է 2025 թվականի ապրիլի 21-ին՝ առավոտյան ժամը 7.35-ին, Վատիկանի Սանտա Մարտայի տան իր բնակարանում՝ ուղեղի կաթվածից և անդառնալի հետևանքներից»,- ասել է սրտանոթային համակարգի առողջապահության ծառայության ղեկավարը:
Արկանջելին ավելացրել է, որ Պապի վիճակը բարդացել է սուր շնչառական անբավարարության հետևանքով՝ երկկողմանի բազմաբնույթ մանրէային թոքաբորբից հետո, բազմաթիվ բրոնխեեկտազներով (պաթոլոգիկորեն լայնացած բրոնխային խողովակներ), արյան բարձր ճնշումով և II տիպի շաքարախտով։

Vatican reveals cause of Pope's death
The cause of death of Pope Francis was a stroke and its consequences, announced the head of the Vatican's health and hygiene office, Andrea Arcangeli.
"I confirm that His Holiness Francis died on April 21, 2025, at 7:35 a.m., in his apartment in the Casa Santa Marta in the Vatican, from a stroke and irreversible consequences," the head of the cardiovascular health service said.
Arcangeli added that the Pope's condition was complicated by acute respiratory failure following bilateral multi-organ pneumonia, with multiple bronchiectasis (pathologically dilated bronchial tubes), high blood pressure, and type 2 diabetes.